Zważywszy, że prezes UZP ma szeroki zakres obowiązków związanych z polskim systemem zamówień publicznych, zostały mu przyznane dodatkowe instrumenty, z których może skorzystać w przypadkach określonych w przepisach.

W szczególności dokonuje on kontroli procesu udzielania zamówień. Może także składać skargi na orzeczenia Krajowej Izby Odwoławczej (KIO) do sądów okręgowych oraz skargi kasacyjne do Sądu Najwyższego.
 
Skarga na orzeczenia KIO
W terminie 21 dni od daty wydania orzeczenia przez KIOskargę do sądu mogą wnieść nie tylko strony oraz uczestnicy postępowania odwoławczego, ale także prezes Urzędu. Do czynności przez niego podejmowanych stosuje się odpowiednio przepisy o prokuratorze Ustawy z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (k.p.c.).
W 2008 r. prezes Urzędu wystąpił z trzema skargami na orzeczenia KIO. Przykładowo, w jednej z nich zarzucił, iż KIO, uwzględniając odwołanie (sygn. KIO/UZP 280/08), dokonała błędnego ustalenia stanu faktycznego sprawy poprzez przyjęcie, iż treść złożonej oferty nie odpowiada treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ) oraz poprzez bezpodstawne przyjęcie dłuższego okresu wsparcia i utrzymania przedmiotu zamówienia. Prezes Urzędu zarzucił KIO naruszenie dwóch przepisów: art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo zamówień publicznych (P.z.p.) p...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?