Skatepark: inwestycja pełna wyzwań
Skatepark ? inwestycja pełna wyzwań
Idea skate?owa sięga lat 70. XX w., kiedy to młodzi ludzie zaczęli pokazywać, kim są i jakie wartości uznają. W efekcie dynamicznych zmian powstał nowy sport ekstremalny, zwany skateboardingiem. Najpierw do treningów wykorzystywano architekturę miejską bądź puste baseny. Wraz ze wzrostem zainteresowania i popularności tej dziedziny zaczęto budować profesjonalne skateparki.
Każda tego typu inwestycja to nie tylko ciężka praca fizyczna, lecz również wyzwanie dla wielu osób zaangażowanych w tworzenie koncepcji, jak i późniejszą jej realizację.
Od czego zacząć?
Na początku najlepiej posłuchać lokalnej młodzieży. To właśnie ona, często latami, stara się o profesjonalny obiekt sportowy, na którym może rozwijać swoje zainteresowania i co dzień trenować. W dążeniu do celu pomagają petycje, pisma i rozmowy z władzami miasta oraz siła przebicia mediów społecznościowych. Zazwyczaj na tym etapie pojawia się firma, która posiada odpowiednie doświadczenie oraz zespół zajmujący się budową skateparków. Młodzi ludzie pokładają w niej spore nadzieje. Oczekują rozmów, porad, koncepcji, pomysłów, a przede wszystkim budowy profesjonalnego obiektu. Miasto może zorganizować oficjalne konsultacje z lokalną społecznością. Wówczas pojawią się pierwsze sugestie, wyjaśnienia oraz zarys koncepcji. Kolejne działania podejmowane są już ? za zamkniętymi drzwiami?. Z jednej st...