Wojciech Janka

Ustawa o odpadach wyróżnia trzy typy składowisk. Składowiska odpadów niebezpiecznych, obojętnych i innych niż niebezpieczne i obojętne. Szczegółowe wymagania dotyczące lokalizacji, budowy, eksploatacji i zamknięcia poszczególnych typów składowisk oraz warunki prowadzenia ich monitoringu ustalić ma minister środowiska w drodze rozporządzenia.

Projekty rozporządzeń

Podczas ostatniego Zjazdu Krajowego Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast w Zakopanem, mieliśmy okazję zapoznać się z projektem tego rozporządzenia. Na wstępie mówi się w nim, że składowanie odpadów musi zapewniać bezpieczeństwo zdrowia ludzi i środowiska. W szczególności nie można dopuścić do zanieczyszczenia wód podziemnych i powierzchniowych, gleby i ziemi oraz powietrza. Wymienia się obszary, na których lokalizowanie składowisk jest niedopuszczalne. Określa się m.in. minimalne odległości od obszarów zabudowanych. Wynoszą one odpowiednio 2 km, 1 km i 0,2 km od obszaru zabudowy miejskiej, wiejskiej i luźnej.
Lokalizując składowisko musimy znaleźć teren charakteryzujący się naturalną barierą geologiczną, uszczelniającą podłoże i ściany boczne. Dla każdego z rodzajów składowisk określa się minimalną miąższość i dopuszczalny współczynnik filtracji podłoża. W przypadku, gdy nie znajdziemy terenu o wymaganym podłożu, dopuszcza się zbudowanie sztucznej bariery geologicznej, której miąższość nie może być mniejsza od 0,5 m a przepuszczalnoś...