Artykuł zawiera omówienie obowiązków organu administracji publicznej w postępowaniu w przedmiocie ustalenia linii brzegu.

Komentarz do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 27 września 2013 r. II SA/Kr 353/131.

Orzeczenie

Ustalenie linii brzegu wiąże się z ograniczeniem prawa własności, gdyż zgodnie z art. 17 ust. 1 p.w., jeśli śródlądowa woda powierzchniowa płynąca lub wody morza terytorialnego albo morskie wody wewnętrzne zajmą trwale, w sposób naturalny, grunt niestanowiący własności właściciela wody, grunt ten staje się własnością właściciela wody.

Komentarz

Ogólne pojęcie własności można rozpatrywać w trzech głównych znaczeniach: ekonomicznym, socjologicznym i prawnym. W znaczeniu ekonomicznym o własności możemy powiedzieć, że należy ona do tego, kto uzyskuje korzyści z pewnego mienia. Na gruncie socjologii własność oznacza traktowanie pewnych przedmiotów (rzeczy) jako czegoś swojego i należącego wyłącznie do wskazanego podmiotu. Współcześnie prawo własności jest chronione w Konstytucji (art. 21 ust. 1). Własność to prawo bezterminowe. Trwa tak długo, jak długo istnieje rzecz, która jest przedmiotem własności. Prawo własności to wreszcie prawo podmiotowe o bardzo szerokiej treści. Zapewnia najsilniejsze oraz najpełniejsze władztwo nad rzeczą2. Zgodnie z art. 140 k.c., w granicach określonych przez ustawy i zasady ws...