W „Dzienniku Gazecie Prawnej” 14 czerwca 2012 r. ukazał się artykuł pt. „Fiskus stworzył instrukcję, która służy szukaniu haków na przedsiębiorców”. Był on de facto pokłosiem debaty, w której udział wzięli przedstawiciele branży złomowej.
Po kilkukrotnym przeanalizowaniu swoich ostatnich artykułów zauważyłem, że w żaden sposób nie wyczerpałem tematu patologii występujących w branży recyklingu odpadów. Tak naprawdę był to dopiero wstęp do próby opisania zjawisk i mechanizmów, mających miejsce przy popełnianiu i ujawnianiu tych czynów. Zobaczyłem to także wówczas, kiedy zerknąłem ponownie do spisów treści internetowego wydania miesięcznika „Prawo i Prokuratura”. Praktycznie w każdym numerze któryś prokurator, sędzia lub wykładowca akademicki pisze o tych problemach. I są to polemiki, których końcowe wnioski często różnią się diametralnie. W przypadku oszukańczych uszczupleń podatkowych można rozważać je pod kątem przestępstw z Kodeksu karnego, a także skarbowych.
Próba rozstrzygnięcia zarysowanych dylematów kwalifikacyjnych może być podejmowana na różnych płaszczyznach, w tym w drodze stosowania określonych operacji logicznych (np. w myśl reguły lex specialis derogat legi generali czy też w oparciu o konstrukcję idealnego zbiegu). Niemniej ich wyniki w przy...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?