Przyszłość miasta i smart city ? coraz częściej te dwa hasła zaczynają być używane jako zamienniki. Od czego, Pana zdaniem, zależy prawdziwa inteligencja miasta?

 

Jeśli zakładamy, że przyszłość rozwoju miast to ośrodki inteligentnie zarządzane, posiadające innowacyjne rozwiązania wygodne dla mieszkańców, a także funkcjonujące optymalnie z punktu widzenia ekonomii, to można pokusić się o wskazanie kilku głównych zasad, którymi powinny się kierować miasta, chcące funkcjonować w sposób określany jako ?smart?.

Przede wszystkim miasta powinny posiadać sprawną infrastrukturę komunikacyjną ? w tym także telekomunikacyjną ? pełniącą funkcję swoistego układu krwionośnego niezbędnego dla zdrowia i życia miasta. Zarządzanie miastem powinno charakteryzować również całościowe myślenie o nim. Oznacza to, że tzw. krwioobieg komunikacyjny musi sięgać do wszystkich części miasta, w tym także peryferyjnych, aby zapewnić równomierny rozwój i odpowiedni poziom życia na tych terenach. Uważam także, że ważne jest inteligentne planowanie rozwoju miast. Musi ono odbywać się w oparciu o całościową wiedzę o mieście, pozyskiwaną z zaawansowanych analiz przestrzennych miejskich baz danych. Uwzględnić należy przy tym ekonomiczne skutki planowania lokalnego oraz ciągłe planowanie odpowiedniego rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej w poszczególnych obszarach rozwoju, w tym szczególnie rozbudowywanie sieci telekomunikacyjnych przy każdej budowie...