Pół tysiąca inwestycji, ponad 150 mln złotych – to ubiegłoroczny wkład w ekologię Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi (WFOŚiGW).

Zasada działania wojewódzkich funduszy ochrony środowiska jest prosta – państwo pobiera od firm i samorządów opłaty za zanieczyszczanie środowiska, a pieniądze te trafiają do kasy Funduszu. Potem są przeznaczane na tanie, niskooprocentowane pożyczki oraz dotacje.
Samorząd, osoba lub firma, która chce podjąć pieniądze, musi je przeznaczyć na inwestycję ekologiczną. Jeśli zadanie zostanie wykonane zgodnie z umową i o czasie, można liczyć na dodatkowe profity, np. umorzenie trzeciej części pożyczki.
Fundusz oferuje pomoc w formie:
• pożyczek – może pokryć do 90% kosztów inwestycji. Fundusz może umorzyć nawet 35% pożyczki,
• dotacji – wysokość dotacji może pokryć 40% kosztów inwestycji, dotacje na zadania z zakresu promocji i edukacji ekologicznej nawet 80% jej kosztów, a inwestycje w odnawialne źródła energii do 60% kosztów zadania,
• dopłat do oprocentowania kredytów – fundusz spłaca część odsetek od kredytu zaciągniętego w jednym z wyznaczonych banków.

Po pierwsze ekologia
Nie ma chyba w woj. łódzkim wodociągu czy oczyszczalni ścieków wybudowanych bez pomocy finansowej WFOŚiGW w Łodzi. Trudno też dokładnie określić liczbę nowoczesnych, ekologicznych kotłowni, emitujących mniej zanieczyszczeń do atmosfery. Ponadto corocznie wspomagamy dziesiątki imprez edukacyjnych oraz konkursów w szkołach i placówkach oświatowych, podczas których popularyzujemy ochronę środowiska. Fundusz wspiera wielkie, pochłaniające miliony złotych inwestycje, np. Grupową Oczyszczalnię Ścieków, Elektrociepłownię w Skierniewicach, oczyszczalnię w Bełchatowie, ale również pomaga w realizacji małych, pojedynczych inwestycji mieszkańców województwa – termomodernizacji domów, budowy przydomowych oczyszczalni czy nawet w wymianie okien.

Dla Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi od dwóch lat priorytetem jest finansowanie Odnawialnych Źródeł Energii

Po drugie OZE
Odnawialne Źródła Energii w ciągu dwóch lat stały się priorytetem łódzkiego Funduszu. Jego zarząd zdecydował, że na inwestycje, w których wykorzystane zostaną odnawialne źródła energii w 2007 r. można ubiegać się o dotację w wysokości pokrywającej nawet do 60% całkowitego kosztu zadania (do 2006 r. maksymalnie 40%). Obniżono również oprocentowanie pożyczek na inwestycje w OZE.
W województwie łódzkim działa już kilkadziesiąt zespołów baterii słonecznych podgrzewających wodę. Fundusz wsparł m.in. szpital im. Kopernika, który w ten sposób zaoszczędza 100 tys. zł rocznie oraz miasto Poddębice, gdzie dzięki energii słonecznej kilkuset mieszkańców ma ciepłą wodę. Ponadto rokrocznie przybywa kotłowni na biomasę, które nie są tak uciążliwe dla atmosfery jak kotłownie konwencjonalne. Fundusz wspiera również polskie geotermie. W ubiegłym roku zorganizowano dwie konferencje naukowe, podczas których prezesi geotermii wspólnie zaapelowali do ministra środowiska o zmianę przepisów utrudniających ich działalność. Dzięki temu udało się doprowadzić do pozytywnych rozwiązań.
Fundusz wspiera Geotermię Uniejów, która obecnie ogrzewa już tamtejsze mieszkania wodą z gorących, podziemnych źródeł. Powstaje tam też jeden z największych w Polsce kompleksów termalno-basenowych, w czym WFOŚiGW w Łodzi będzie mieć swój udział. Uniejów stanie się pierwszym miastem w Polsce, posiadającym boisko, którego płyta ogrzana będzie źródłami geotermalnymi. W porozumieniu z Funduszem i z Politechniką powstaje pierwsza w Polsce elektrociepłownia geotermalna.

Po trzecie edukacja
Fundusz współfinansował budowę łódzkiej Palmiarni, wielokrotnie wspierał Ogród Botaniczny, m.in. można w nim obejrzeć jedyny chyba w Polsce zestaw niecodziennych zegarów słonecznych na ścieżce dydaktycznej „Czasoprzestrzeń przyrodnicza”. Po pieniądze z Funduszu sięgają szkoły, harcerze, ośrodki ekologiczne, stowarzyszenia zajmujące się ochroną środowiska. Na uwagę zasługują akcje selektywnej zbiórki śmieci we wszystkich większych miastach województwa łódzkiego czy imprezy okazjonalne np. sieradzka akcja polegająca na zbiórce odpadów, za które mieszkańcy dostają sadzonki drzew i krzewów.