Zagadnienie termicznego utylizowania komunalnych osadów ściekowych, szczególnie poprzez wspólne spalanie z paliwami kopalnymi lub spalanie razem z innymi odpadami, jest tematem, który wywołuje w Polsce coraz większe zainteresowanie. Powodem tego jest m.in. realizacja kilku projektów dużych instalacji oczyszczania ścieków komunalnych, współfinansowanych z funduszy ISPA. W projektach tych stawiany jest wymóg kompleksowego rozwiązania problemu, a więc rozwiązania łącznie z docelową utylizacją strumienia komunalnych osadów ściekowych.

Oprócz problemów czysto technicznych, związanych z termiczną utylizacją komunalnych osadów, rozważane muszą być też uwarunkowania prawne dotyczące podstawowych wymogów procesowych i ekologicznych.

Spalanie, współspalanie - relacje

Na rynku dostępne są trzy grupy rozwiązań technicznych instalacji do termicznego utylizowania komunalnych osadów ściekowych, które można najkrócej opisać jako: spalanie samych osadów w palenisku ze stacjonarnym złożem fluidalnym, spalanie osadów wspólnie z innymi odpadami, np. na ruszcie lub w piecach obrotowych, oraz spalanie z innymi paliwami kopalnymi (węgiel kamienny lub brunatny) w kotłach energetycznych z paleniskami rusztowymi lub w kotłach pyłowych. Przy tym w grę może wchodzić termiczne utylizowanie osadów surowych lub osadów przefermentowanych (ustabilizowanych) odpowiednio - w każdym z tych wariantów technicznych - wstępnie przygotowanych. Komunalne osady ścieko...