W procesie oczyszczania ścieków komunalnych zanieczyszczenia usuwane są w sposób tak dokładny, jak dalece jest to możliwe, zarówno bowiem wszystkie części traktowane jako nawóz, jak i części mineralne a także zanieczyszczenia organiczne i nieorganiczne "lądują" potem w masie osadów komunalnych.

Mówiąc o zanieczyszczeniach nieorganicznych należy wymienić przede wszystkim związki metali ciężkich (np.: Ag, Cu i Pb i in.). Natomiast jako zanieczyszczające związki organiczne należy traktować różne grupy węglowodorów, których bezpośrednie lub pośrednie negatywne oddziaływanie na ludzi - np. poprzez łańcuch pokarmowy - zostało już dobrze udokumentowane. Do tej grupy zanieczyszczeń należą polichlorowane dibenzodioksyny (PCDD), polichlorowane dibenzofurany (PCDF), polichlorowane bifenyle (PCB), środki powierzchniowo czynne i pestycydy oraz antybiotyki1-4.
Poszczególne gałęzie przemysłu zrzucają do ścieków różne, typowe dla danej branży zanieczyszczenia, przy czym przemysł środków spożywczych ma w tym względzie niewspółmiernie wysoki udział.
W przypadkach przyrodniczego lub rolniczego wykorzystania osadów komunalnych stosuje się wprawdzie nawozowe właściwości osadów, ale jednocześnie na powierzchni ziemi rozprowadzane są ponownie wszystkie zanieczyszczenia organiczne i nieorganiczne zawarte w osadach. Zanieczyszczenia te trafiają potem do wód gruntowych i do atmosfery a ponadto wprowadzane są ponownie - poprzez wyhodowane rośliny - do łańcucha pokarmoweg...