Grzegorz Wielgosiński

W numerze 1/2002 „Przeglądu Komunalnego” pani dr Beata Kłopotek z Ministerstwa Środowiska szczegółowo opisała aktualnie obowiązujący system prawny w zakresie termicznych metod unieszkodliwiania odpadów w Polsce. Celem niniejszego artykułu jest poinformowanie o zmianach, których możemy spodziewać się w niedalekiej przyszłości.

Coraz bliższa perspektywa członkostwa Polski w Unii Europejskiej zmusza nas do dostosowania polskiego prawa, w tym prawa w zakresie ochrony środowiska, do uregulowań prawnych obowiązujących w UE oraz bieżącego śledzenia zmian, jakim tam to prawo ulega.
W grudniu 2000 r. została przyjęta, po wielu latach negocjacji, długo oczekiwana nowa Dyrektywa Unii Europejskiej dotycząca spalania odpadów. Od połowy lat dziewięćdziesiątych1 było wiadomo, że musi powstać nowa dyrektywa dotycząca spalania odpadów, gdyż stare uregulowania (w szczególności dotyczące spalania odpadów komunalnych), pochodzące jeszcze z końca lat osiemdziesiątych, nie wytrzymują próby czasu. W wyniku długich dyskusji i ogromnych oporów, w szczególności ze strony Anglii, Francji, Belgii i Hiszpanii, w których to krajach istniejące w połowie lat dziewięćdziesiątych spalarnie odpadów komunalnych posiadały bardzo uproszczone systemy oczyszczania spalin, lub wręcz ich nie posiadały, stworzono wreszcie w 1998 r. projekt nowej dyrektywy - COM(1998) 558 Final2, będący w wielu postanowieniach zbieżny z...