Kwestie oczyszczania ścieków komunalnych znane są i z powodzeniem rozwiązywane w miastach od ponad 100 lat. Jednakże problem osadów ściekowych powstających przy oczyszczaniu ścieków został zauważony stosunkowo niedawno. Wraz ze wzrostem ilości oczyszczanych ścieków zaczął on stopniowo narastać.
W Polsce z roku na rok staje się on coraz poważniejszy i wymaga pilnego rozwiązania. Warto przy tym skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań stosowanych w innych krajach Unii Europejskiej.
Dyrektywa 91/271/EEC a oczyszczanie ścieków
Od lat obserwowany jest systematyczny postęp w zakresie oczyszczania ścieków i ograniczania zrzutów do rzek ścieków nieoczyszczonych. Jest to bezpośrednią konsekwencją wdrożenia dyrektywy 91/271/EEC w sprawie oczyszczania ścieków komunalnych. Przyjęcie dyrektywy spowodowało, że w krajach Unii Europejskiej znacząco wzrósł odsetek ścieków oczyszczanych bądź też ludności obsługiwanej przez oczyszczalnie ścieków. W niektórych krajach, np. Holandii czy Szwecji, oczyszczanych jest ponad 90% ścieków komunalnych, głównie w oczyszczalniach typu biologicznego i biologiczno-chemicznego. Odsetek ścieków oczyszczanych tylko mechanicznie systematycznie maleje. Postęp w tej dziedzinie obserwuje się we wszystkich krajach Unii, nie tylko w najbogatszych – w Holandii, Niemczech, Wielkiej Bry...