XXV Spartakiada Pracowników Wodociągów i Kanalizacji im. Tadeusza Jakubowskiego na długo zapadnie w pamięci wodociągowców. Impreza miała szczególny charakter, nie tylko ze względu na jej jubileuszową 25 edycję, ale także z uwagi na 150 rocznicę założenia poznańskich wodociągów.

Tegoroczne zawody, których gospodarzem była spółka Aquanet, zorganizowano nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu. Podczas trwających trzy dni sportowych zmagań (28-30 sierpnia) wystartowały 64 drużyny, reprezentujące przedsiębiorstwa wod-kan i branżowe firmy z różnych zakątków Polski.

Niezapomniana edycja

XXV edycja spartakiady była niezwykła z wielu względów ? wyjątkowej lokalizacji dającej nowe możliwości, debiutujących dyscyplin, a także oryginalnych wydarzeń towarzyszących. Pierwszy raz w historii tej imprezy znicz spartakiady zapłonął od ognia przyniesionego z siedziby Izby Gospodarczej ?Wodociągi Polskie? w Bydgoszczy przez uczestników sztafety, złożonej z zawodników startujących w tegorocznej edycji rozgrywek. Kilkudziesięciu biegaczy pokonało drogę z Bydgoszczy do Poznania (ok. 130 km), przez kilkanaście godzin biegnąc przeciętnie po 5 km. Ostatni z nich dobiegł na Maltę podczas wieczornej ceremonii otwarcia imprezy. Ogień niesiony był w specjalnie skonstruowanym na tę okazję zniczu. Być może sztafeta ta stanie się tradycją podczas kolejnych edycji spartakiady.

W 2015 roku zawody zorganizowane zostały na terenach przyległych do Poznańskiego Toru Regatowego Malta. Dzięki tej unikatowej lokalizacji sportowcy mogli zmagać się w konkurencjach, które do tej pory nie były rozgrywane, np. w zjazdach narciarskich, wyścigach smoczych łodzi, czy w zawodach pływackich na pełnowymiarowym basenie olimpijskim.

Spartakiada to jednak nie tylko rozgrywki sportowe. Tym razem towarzyszyła im m.in. wyjątkowa debata, zorganizowana wspólnie przez miesięcznik ?Wodociągi-Kanalizacja? oraz spółkę Aquanet Poznań. Rozmowy dotyczące ?Zarządzania nowoczesnym przedsiębiorstwem wod-kan? toczyły się podczas rejsu statkiem po Warcie, w który popłynęli prezesi i członkowie zarządów przedsiębiorstw wodno-ściekowych z całej Polski.

Wodociągowcy na start!

Podczas tegorocznej spartakiady pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej zdobył zespół Katowickich Wodociągów. Druga lokata przypadła gospodarzowi tegorocznej imprezy ? spółce Aquanet Poznań. Natomiast ostatnie miejsce na podium zajęła drużyna z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie.

W dyscyplinach drużynowych triumfowały m.in. zespoły ze Szczecina (w siatkówce), z Lublina (w meczach piłki nożnej), z Katowic (w przeciąganiu liny), z Lublina (w streetballu) oraz z Gdańska (w smoczych łodziach).

Podczas imprezy nie zabrakło także zawodów ściśle związanych z pracą w branży wod-kan. W konkurencji wodociągowej, polegającej na jak najszybszym umieszczeniu metalowego trzpienia podczepionego do łyżki koparko-ładowarki w trzech rurach kanalizacyjnych o różnej średnicy, złoto przypadło zawodnikowi KPWiK w Nakle nad Notecią. Pan Grzegorz Pałubicki wykazał się iście mistrzowskimi umiejętnościami w obsłudze maszyny, osiągając czas 1:18,211 min.

Zawody z tradycją

Zmagania pracowników wodociągów i kanalizacji to prawdopodobnie jedyne branżowe imprezy sportowe rozgrywane na taką skalę. Spartakiada co roku gromadzi blisko 2000 zawodników, rywalizujących w ponad 25 konkurencjach sportowych. W pierwszej edycji, która odbyła się w 1987 r. w Elblągu, uczestniczyło ok. 400 osób.

Od tego czasu impreza stała się cykliczną, organizowaną co roku. Jednak po sześciu latach nastąpiła pięcioletnia przerwa. Do wznowienia zawodów pracowników branży wodociągowej przyczynił się Tadeusz Jakubowski, innowator, społecznik działający na rzecz poprawy warunków pracy, niezwykle ceniony i szanowany pracownik Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie. Od 1996 r. zawody odbywają się co roku, a od 1999 r., po śmierci Tadeusza Jakubowskiego, nadano imprezie jego imię.

Martyna Matuszczak