Specjalny podatek węglowodorowy

Analiza przepisów Ustawy z 25 lipca 2014 r. o specjalnym podatku węglowodorowym (SPW) pozwala na stwierdzenie, że ma on konstrukcję podatku dochodowego o ograniczonym zakresie przedmiotowym.

Z uwagi na fakt, iż SPW stanowi swego rodzaju ?nowość? w polskim systemie prawnym, warto poświęcić mu nieco więcej uwagi. Przedmiotem jego opodatkowania będą bowiem wyłącznie zyski z działalności wydobywczej węglowodorów, tj. ropy naftowej, gazu ziemnego oraz ich naturalnych pochodnych, z wyjątkiem metanu występującego w złożach węgla kamiennego oraz stanowiącego kopalinę towarzyszącą.

Jednocześnie w ustawie sprecyzowano wydobywanie węglowodorów jako działalność w zakresie wydobywania węglowodorów ze złóż, w tym również poszukiwanie oraz rozpoznawanie ich złóż, prowadzoną na terytorium RP lub na obszarze znajdującym się poza morzem terytorialnym, będącym wyłączną strefą ekonomiczną. Jest to działalność, która rozpoczyna się w dniu uzyskania odpowiedniej koncesji lub zgłoszenia projektu robót geologicznych do właściwego organu, a kończy się w momencie zlikwidowania zakładu górniczego.

Podatnicy

Podatnikami SPW będą wydobywające węglowodory osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadającej osobowości prawnej (w tym spółka cywilna, której wspólnikom udzielono jednej z koncesji). Ponadto przewidziano, że jeżeli działalność wydobywcza w...