Na światowych rynkach obserwuje się długoterminową tendencję wzrostową cen ropy i gazu. To jeden z ważniejszych powodów tego, że w wielu państwach poszukiwane są niekonwencjonalne źródła energii. Jednym z nich jest gaz łupkowy.
 
Niekonwencjonalne złoża gazu ziemnego w Polsce występują w skałach ilastych (łupkach) – tzw. shale gas, w zbitych, słabo przepuszczalnych piaskowcach i w skałach węglanowych (ang. tight gas) oraz w pokładach węgla kamiennego (ang. coal-bed methane) (rys.).
 
Jedną z najważniejszych cech odróżniających gaz ziemny w łupkach i gaz zamknięty w słabo przepuszczalnych piaskowcach od złóż konwencjonalnych jest brak samoistnego przypływu gazu do otworu w ilościach ekonomicznie uzasadnionych eksploatacją. Powoduje to konieczność stosowania kosztownych technik stymulowania przypływu (hydraulicznego szczelinowania górotworu wokół otworów wiertniczych) oraz gęstej siatki wierceń eksploatacyjnych. Konieczne jest wiercenie otworów kierunkowych i poziomych, co umożliwia przewiercenie większej ilości naturalnych szczelin i mikroszczelin oraz wszechstronne rozszczelnienie górotworu metodami stymulacji hydraulicznej.
 
Dlaczego gaz z łupków?
Jest kilka powodów zainteresowania gazem w łupkach, ale najważniejszy z nich to ceny ropy i gazu na światowych rynkach. Kiedy ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?