Zarówno kompostownia, jak i oczyszczalnia w Słupsku, w wielu rozwiązaniach inwestycyjnych, procesowych i organizacyjnych mogą być przykładem dla niejednego eksploatatora oczyszczalni czy składowiska. Dostarczają też mnóstwo cennych informacji inwestorom i instytucjom finansującym tego typu obiekty.
Przystępując pięć lat temu do modernizacji oczyszczalni ścieków w Słupsku, kierowano się wizją oczyszczalni bezemisyjnej: bez odpadów, zapachów i ścieków, ale też samowystarczalnej: bez mediów zewnętrznych (ciepło, prąd, woda). Dziś można powiedzieć, że udało się to niemal w pełni zrealizować. Uzyskano wysoki wskaźnik odzysku energetycznego z własnego źródła kogeneracyjnego - biogazu: 100% zapotrzebowania na energię cieplną, 65% - na moc elektryczną.

Schemat blokowy organizacji procesu kompostowania na oczyszczalni ścieków w Słupsku (PDF)

Oczyszczalnia jest jednym z najnowocześniejszych obiektów gospodarki ściekowej w Polsce. Jakość oczyszczonych ścieków spełnia kryteria jakościowe UE. Redukcja azotu w procesie biologicznym to < 10 g/m³, a fosforu - <1 g/m³. Obiekt osiąga bardzo niskie wskaźniki energetyczne: 0,7 kWh/kg usuniętego BZT5, 5,2 kWh/kg usuniętego azotu oraz 0,22 kWh/m³ ścieków. Posiada też jedne z najniższych kosztów jednostkowych oczyszczania ścieków (uwzględniając amortyzację): 1,04 zł/m³, wraz z wodami przypa...