Społeczna inwentaryzacja
Jakość życia mieszkańców miast uzależniona jest m.in. od dostępności terenów zieleni. Korzyści płynące z obcowania z naturą na co dzień są nie do przecenienia, dlatego też na wartości zyskują mieszkania w dzielnicach położonych w sąsiedztwie dużych parków i rekreacyjnych obszarów podmiejskich.
Nie bez powodu coraz częściej wycinka drzew spotyka się z ostrym sprzeciwem społecznym, zaś władze miast widzą potencjał tworzenia ?zielonych? strategii terenów zurbanizowanych, dzięki którym będą mogły przekonać wyborców do poparcia ich działań. W ostatnich latach obserwujemy wzmożoną aktywność na rzecz zachowania, a także zwiększenia liczby drzew w mieście zarówno ze strony zarządców miast, jak i samych mieszkańców. Władze tworzą przestrzeń dla partycypacji społecznej, zaś działania oddolne spotykają się z aprobatą urzędników i stają się częścią realizacji finansowanych z budżetów gminnych.
Drzewa jako zasób
Potrzebę usystematyzowania statusu drzew na terenach miejskich dostrzegły kilka lat temu m.in. władze Wrocławia. Dzięki zarządzeniu prezydenta miasta jednostki gminne odpowiedzialne za zarządzanie zielenią sukcesywnie uzupełniają dane o rosnących, usuniętych czy też nasadzonych drzewach. Własną bazę zasobów ma także Kraków, zaś osoby zatrudnione na stanowiskach oficerów zieleni na bieżąco aktualizują informacje dotyczące poszczególnych drzew. Posiadając dane dotyczące kondycji zdrowotnej roślin, można plano...