W poprawnie działającym systemie dystrybucji wody nie do uniknięcia jest sytuacja, w której pewna ilość wody wydobytej i wtłoczonej w system wodociągowy jest tracona, przez co przedsiębiorstwa wodociągowe, mimo poniesionych nakładów, nie uzyskują z niej przychodów. Ograniczenie strat wody i jej racjonalne zużycie jest jednym z ważniejszych czynników ekonomicznej działalności eksploatacyjnej przedsiębiorstw wodociągowych.
Obecnie, wobec stale rosnącego udziału w budżetach gospodarstw domowych opłat za wodę i ścieki, ograniczenie strat jest najprostszym sposobem obniżenia kosztów produkcji i poprawienia efektywności ekonomicznej przedsiębiorstw, a w konsekwencji redukcji wzrostu opłat za wodę. Także coraz większa świadomość (w tym dotycząca ochrony środowiska i zasobów wód podziemnych) odbiorców i samorządów, będących podmiotami zatwierdzającymi taryfy opłat i w ogromnej większości „właścicielami” przedsiębiorstw, wymusza podejmowanie skutecznych działań w celu zmniejszenia strat wody.
Straty wody
Problem strat wody dotyczy wszystkich przedsiębiorstw wodociągowych, niezależnie od kraju, sposobu ujmowania i dystrybucji, opłat za wodę czy sposobu rozliczania sprzedaży. Aktualnie istnieje wiele opracowań i metod pozwalających obliczyć straty wody i wskaźniki je opisujące oraz porównać te wielkości pomiędzy różnymi systema...