Branża wodociągowo-kanalizacyjna jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin. Aby sprostać wymaganiom stawianym przez projektantów i wykonawców, firmy wykorzystują najnowsze technologie chemiczne, mechaniczne i teleinformatyczne.

W związku z tym rodzi się bardzo ważne pytanie ? co ułatwia pracę osobom odpowiedzialnym za utrzymanie sieci wodociągowych i kanalizacyjnych?

Z pewnością można wymienić kamery inspekcyjne ? nieocenione urządzenia, które wspomagają, a niejednokrotnie wyręczają człowieka. Kamery pozwalają na wgląd do wnętrza studzienek, rur i innych elementów instalacji wod-kan, dzięki czemu inspekcja staje się prostsza i tańsza, a do tego przebiega szybciej.

Podstawowy sprzęt tego typu to tzw. kamera popychana. Składa się ona z głowicy kamerowej z wbudowanym przetwornikiem wideo i oświetleniem, przewodu push-rod wykonanego najczęściej z włókna szklanego, w którym zatopione są przewody prądowo-sygnałowe, oraz monitora do podglądu obrazu. Bardzo ważną cechą cyfrowych kamer jest możliwość nagrywania przebiegu inspekcji, co pozwala na wielokrotne odtworzenie nagrań, dokładne ich analizowanie oraz podejmowanie właściwych decyzji.

Bardziej rozbudowanym sprzętem do inspekcji kanalizacji są samojezdne systemy inspekcyjne. Mają one dużo większe możliwości niż kamery popychane. Głowica kamerowa montowana jest na wózku samojezdnym, do którego podłącza się kabel kame...