Czemu służą przepisy prawne mające chronić środowisko? Z perspektywy przedsiębiorstwa wodociągowego odpowiedź na to pytanie brzmi: niekoniecznie ochronie środowiska... 

Otoczenie prawne, w którym funkcjonują przedsiębiorstwa wodociągowe, w głównej mierze stanowią: Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, Prawo wodne, Prawo ochrony środowiska, Ustawa o odpadach oraz przepisy wykonawcze do tych ustaw. Wszystkie te akty prawne są ze sobą ściśle powiązane licznymi delegacjami.
Chaos prawny spowodowany tempem, mnogością i niespójnością zmian wprowadzanych w ciągu ostatnich trzech lat w tych przepisach sprawia, że funkcjonowanie przedsiębiorstw wodociągowych bywa bardzo trudne.
Z jednej strony liczne wymogi prawne i wynikające z ich niespełnienia sankcje powodują znaczny wzrost kosztów działalności tych przedsiębiorstw, z drugiej zaś strony od tychże przedsiębiorstw oczekuje się, że wysokość taryf za zbiorowe dostarczanie wody i odbiór ścieków będzie coraz niższa. 
Automonitoring
W ostatnich miesiącach pojawił się problem egzekwowania przez Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska zbyt restrykcyjnych przepisów w zakresie sposobu realizowania przez oczyszczalnie ścieków badań automonitoringowych. 
W dniu 1 stycznia 2018 r. weszły w życie zmiany w Prawie wodnym, zgodnie z którymi przedsiębiorstwa odprowadzające ścieki w średniej dobowej ilości wyższe...