W 2006 r. spodziewana długość życia w Unii Europejskiej wynosiła średnio 76 lat dla mężczyzn i 82 lata dla kobiet. Niektóre europejskie kraje jednak znacznie odbiegają od tych danych. Duży wpływ na długość życia mają w pierwszym rzędzie zapylenie powietrza, hałas, obecność radonu oraz palenie papierosów.
 
Zwraca uwagę fakt, że niekorzystne warunki środowiskowe bardziej lub mniej wpływają na różne grupy społeczne. Na przykład w Szkocji ujawniono, że śmiertelność na obszarach zamieszkałych przez ubogą ludność jest trzykrotnie wyższa w porównaniu z dzielnicami zamożniejszymi. Poznanie skomplikowanych zależności pomiędzy wymienionymi na wstępie czynnikami może pomóc w opracowaniu skutecznych sposobów zapobiegania negatywnym zjawiskom.
UE stworzyła kilka programów, które mają pomóc w zapewnieniu bezpiecznego środowiska, niepowodującego negatywnych skutków dla zdrowia. Zwraca się w nich uwagę na nieco zaniedbaną dotąd dziedzinę – jakość środowiska, jakie panuje wewnątrz budynków. Europejczycy spędzają w nich ok. 90% całego swojego życia. O jakości powietrza w budynkach decydują ekspozycja na zewnętrzne zapylenie, działanie chemikaliów wydzielanych przez niewłaściwe materiały budowlane, meble i środki używane do utrzymania czystości, wilgoć w budynkach oraz docierające z zewnątrz spaliny, hałas, alergeny, ozon i r...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?