Zazwyczaj zieleń na stropie kojarzy nam się z nasadzeniami niskimi, takimi jak rozchodniki, byliny i krzewy. Ale co zrobić, gdy inwestorowi i projektantowi zamarzy się, by posadzić na dachu zieleń wysoką, która od razu lub po kilku latach ma cieszyć oko swoją dorodnością?
Fakt, że strop będzie miejscem nasadzeń drzew, należy bezwzględnie uwzględnić na etapie projektowania konstrukcji budynku. Ten element zieleni (zwłaszcza w okresie początkowym) wymaga dużo większej opieki pielęgnacyjnej niż pozostała roślinność. Przystępując do projektowania, trzeba uwzględnić specyfikę siedliskową drzew, w tym przede wszystkim obciążenia, jakie wystąpią w miejscu, gdzie posadzimy materiał szkółkarski.
Woda i światło
Pamiętając o tym, że drzewo do życia potrzebuje wody, powietrza i światła dziennego, musimy zagwarantować mu jak najszerszy dostęp do tych stymulatorów wzrostu. Dlatego też, planując punkty, w których będą rosły drzewa, trzeba w miejscach tych zapewnić ułatwiony pobór wody i powietrza. Można tego dokonać poprzez system rur drenarskich pełniących funkcję napowietrzająco-nawadniające. Zbierają one część wody opadowej zmagazynowanej w podłożu dachowym i zasilają nią oraz związkami odżywczymi bryłę korzeniową.
Równie dobry efekt można uzyskać poprzez zastosowanie odpowiedniego podłoża glebowego. W tym przypadku powinno być ono dobrane tak, by przy właściwej ...