Standardy selektywnej zbiórki: kolejna odsłona projektu
Projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów wywołuje niesłabnące emocje i kontrowersje. W ostatnim czasie do Ministerstwa Środowiska wpłynęły kolejne petycje i apele o zaniechanie prac nad tym przedłożeniem.
Przeciwko nowym zasadom segregowania odpadów protestują szczególnie gminy, które prowadzą na swym terenie tzw. dwupojemnikową segregację odpadów, gdyż nowy, wielopojemnikowy system może znacząco wpłynąć na zwiększenie ich kosztów gospodarowania odpadami, a co się z tym łączy, również opłat dla mieszkańców. Izba w swych wcześniejszych wystąpieniach poparła ministerialne plany wprowadzenia ogólnokrajowych standardów selektywnego zbierania odpadów i z aprobatą przyjęła zmianę polegającą na zbieraniu w jednym pojemniku lub worku odpadów z metali i tworzyw sztucznych.
Okres przejściowy w umowach
Warto jednakże zwrócić uwagę, że w najnowszym projekcie rozporządzenia z 29 września br. wykreślony został § 6 ust. 2, który we wcześniejszych projektach skierowanych do konsultacji publicznych stanowił, że: ?Umowa na odbieranie lub odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, obowiązująca w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, która określa wymagania w zakresie selektywnego zbierania odpadów komunalnych w sposób niezgodny z niniejszym rozporządzeniem, zachowuje ważność na czas, ...