Podczas targów Poleko 15 października 2014 r. odbyła się interesująca konferencja pod tytułem: ?Budownictwo pasywne. Budownictwo zielone?, zorganizowana przez Stowarzyszenie Wielkopolski Dom Pasywny. Wydarzenie miało na celu nakreślenie wzajemnej relacji między obu standardami w budownictwie, a przykłady pokazane w trakcie konferencji obejmowały zarówno obiekty pasywne, jak i zielone, ale również takie, które łączą w sobie oba te standardy.

Dyrektywa unijna z 2010 r., dotycząca charakterystyki energetycznej budynków zakłada, że od 1 stycznia 2021 r. wszystkie nowe budynki praktycznie nie będą zużywały energii. Oznacza to, że powstaną obiekty o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną, jednocześnie wykorzystujące mikroinstalacje energii odnawialnych jako źródła energii elektrycznej. Te same dyrektywy wzywają też do drastycznego ograniczania zużycia energii w budynkach już istniejących. W obu przypadkach najlepszym i sprawdzonym już rozwiązaniem jest zastosowanie standardu pasywnego.

Równolegle można zaobserwować trend związany z budownictwem zielonym (naturalnym). Jednym z głównych dodatkowych kryteriów stosowanych w tego rodzaju budynkach jest używanie materiałów odnawialnych pochodzenia roślinnego lub z powszechnie dostępnych zasobów surowców mineralnych, bez znacznego obciążenia środowiska procesem produkcyjnym tych materiałów oraz ich transportem na miejsce budowy.

Aspekty te są istotne w ocenie ilości tzw. energii wbudowanej. Ce...