Standaryzacja selektywnej zbiórki: szansa czy zagrożenie?
Ministerstwo Środowiska opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów, które od 1 stycznia 2017 r. miałoby ujednolicić system zbierania wybranych frakcji odpadów komunalnych w całym kraju.
Z początkiem lutego 2015 r. wszedł w życie art. 4a wielokrotnie nowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Na jego podstawie minister właściwy do spraw środowiska może (sic!) określić w drodze rozporządzenia:
1) szczegółowy sposób selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów oraz kiedy wymóg selektywnego zbierania uważa się za spełniony,
2) odpady komunalne podlegające obowiązkowi selektywnego zbierania spośród wskazanych w art. 3b ust. 1 i art. 3c ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
? kierując się potrzebą ujednolicenia wymagań w zakresie zbierania i odbierania odpadów komunalnych oraz uzyskania wymaganych poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami odpadów komunalnych oraz ograniczenia masy odpadów komunalnych przekazywanych do składowania.
Prace nad projektem rozporządzenia
Przedmiotowe rozporządzenie ma charakter fakultatywny, co oznacza, iż minister może je wydać, ale nie jest do tego zobowiązany. Ustawodawca nie określił przy tym żadnych przesłanek, od wystąpienia których uzależnione jest podjęcie działań przez ministra w tym ...