W sektorze budownictwa szpitale są budynkami o jednym z największych poziomów zużyciu energii.

Średnio kompleks szpitalny zużywa 2,5 razy więcej energii niż budynek użyteczności publicznej, np. biuro. Jest to spowodowane głównie pracą złożonych systemów budowlanych oraz użytkowych w celu zasilania energochłonnych urządzeń i procesów medycznych.

Standaryzacja warunków i wymagań dotyczących poszczególnych pomieszczeń jest istotnym procesem w normalizacji wymogów panujących w obiekcie o tak specyficznych i wyśrubowanych kryteriach energetycznych, jakim jest szpital.

Ze względu na bardzo duże zapotrzebowanie na energię, szczególne znaczenie zyskuje efektywność energetyczna takiego budynku. Zużycie energii można zmniejszyć, odpowiednio projektując obiekt lub poddając go procesowi termomodernizacji. Dodatkowe możliwości stwarzają wyposażenie go w instalacje OZE oraz towarzyszące im magazyny energii, a także monitoring i odpowiednie zarządzanie gospodarką energetyczną.

Założenia projektu Streamer

Rozwój zoptymalizowanych metodologii projektowych w kontekście ekonomicznym i efektywności energetycznej budynków szpitalnych zintegrowanych z infrastrukturą energetyczną, która ma zapewniać bezpieczeństwo energetyczne, to założenia projektu badawczo-rozwojowego Streamer. Dzięki opracowanym w jego ramach narzędziom i metodom, będzie możliwa redukcja zużycia energii oraz emisji CO2 o 50% w na...