Instalacja do biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych w Zakładzie Celowego Związku Gmin CZG-12 w Długoszynie już działa. Uroczyste otwarcie miało miejsce 30 września br.

Głównym celem projektu pn. ?Dostosowanie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych do pełnienia funkcji RIPOK w Długoszynie? było wybudowanie instalacji do biologicznego przetwarzania odpadów, w której ze strumienia zmieszanych odpadów komunalnych są mechanicznie wydzielane surowce wtórne (szkło, metale, papier, tworzywa sztuczne) i frakcja biologiczna, dotychczas deponowana na składowisku. Nowa instalacja pozwala na dodatkową obróbkę frakcji biologicznej w specjalnych reaktorach. Podczas odbywającego się w nich procesu powstaje tzw. stabilizat, który może być unieszkodliwiony lub po przesianiu wykorzystany do rekultywacji zamkniętych składowisk odpadów. Warto podkreślić, że wytworzone w procesie powietrze jest natychmiast oczyszczane w specjalnych biofiltrach.

Celem mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów jest osiągnięcie możliwie wysokiego stopnia rozkładu związków organicznych, co minimalizuje ich niekorzystne oddziaływanie na środowisko. Należy zaznaczyć, że zrealizowana inwestycja pozwoli zmniejszyć ilość odpadów składowanych w stosunku do przyjętych z 98% do 57%.

Ponadto instalacja do biologicznego przetwarzania odpadów była niezbędnym elementem umożliwiającym uzyskanie przez Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komuna...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?