Instalacja do biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych w Zakładzie Celowego Związku Gmin CZG-12 w Długoszynie już działa. Uroczyste otwarcie miało miejsce 30 września br.

Głównym celem projektu pn. ?Dostosowanie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych do pełnienia funkcji RIPOK w Długoszynie? było wybudowanie instalacji do biologicznego przetwarzania odpadów, w której ze strumienia zmieszanych odpadów komunalnych są mechanicznie wydzielane surowce wtórne (szkło, metale, papier, tworzywa sztuczne) i frakcja biologiczna, dotychczas deponowana na składowisku. Nowa instalacja pozwala na dodatkową obróbkę frakcji biologicznej w specjalnych reaktorach. Podczas odbywającego się w nich procesu powstaje tzw. stabilizat, który może być unieszkodliwiony lub po przesianiu wykorzystany do rekultywacji zamkniętych składowisk odpadów. Warto podkreślić, że wytworzone w procesie powietrze jest natychmiast oczyszczane w specjalnych biofiltrach.

Celem mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów jest osiągnięcie możliwie wysokiego stopnia rozkładu związków organicznych, co minimalizuje ich niekorzystne oddziaływanie na środowisko. Należy zaznaczyć, że zrealizowana inwestycja pozwoli zmniejszyć ilość odpadów składowanych w stosunku do przyjętych z 98% do 57%.

Ponadto instalacja do biologicznego przetwarzania odpadów była niezbędnym elementem umożliwiającym uzyskanie przez Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komuna...