Stop dla niskiej emisji
Aby działania prowadzone były na szerszą skalę, niezbędny jest odpowiedni poziom wiedzy, świadomości i aktywności zainteresowanych podmiotów. Efektywnej walce z niską emisją służą instrumenty informacyjno-edukacyjne, które kształtują świadomość i postawy ekologiczne.
Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, we współpracy ze spółką energetyczną ENION SA, realizuje projekt „Stop dla niskiej emisji, promocja dobrych praktyk i proekologicznych zachowań” wśród samorządów terytorialnych i eminentów niskich emisji, który uzyskał wysoką dofinansowanie ze środków UE i budżetu państwa w ramach Programu Phare.
W ramach projektu przeprowadzona zostanie kampania informacyjno-promocyjna, zorganizowany cykl seminariów w Tarnowie, Częstochowie, Bielsku-Białej, Będzinie i Krakowie oraz opublikowane materiały promujące proekologiczne rozwiązania grzewcze. Realizacja projektu rozpoczęła się w styczniu i potrwa do lipca br. na obszarze południowo-wschodniej Polski. Miasta, które zostały wybrane jako miejsce realizacji projektu, są obszarami o bardzo wysokim stężeniu szkodliwych substancji przedostających się do atmosfery w wyniku użytkowania przestarzałych urządzeń i instalacji grzewczych zarówno przez mieszkalnictwo komunalne, jak i indywidualne.
Celem nadrzędnym projektu jest zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza, poprzez podniesienie wiedzy, świadomości i poziomu aktywności w zakresie likwidacji źródeł niskiej emisji, promowanie ekologicznych form ogrzewania oraz tworzenie relacji partnerskich przyczyniających się do tej likwidacji na obszarze realizacji projektu. Projekt skierowany jest do przedstawicieli społeczności i samorządów lokalnych oraz podmiotów gospodarczych i instytucjonalnych, użytkujących urządzenia i instalacje grzewcze.
Projekt został objęty patronatem medialnym miesięcznika „Czysta Energia”, na łamach którego będziemy publikować materiały informacyjne dotyczące jego realizacji.