Z dr. Kazimierzem Kujdą, prezesem Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, rozmawia Piotr Talaga.

 

Zmieniła się hierarchia odnawialnych źródeł energii (OZE). Z czego wynikały te zmiany? Jaki będzie ich dalszy kierunek? Jak NFOŚiGW odpowiada na nowe założenia polityki energetycznej Polski do 2050 r.?

Cel rządu w obszarze energetyki to zagwarantowanie Polsce bezpieczeństwa energetycznego, m.in. przez zapewnienie dywersyfikacji źródeł energii. W tym kontekście konieczny jest rozwój stabilnych źródeł OZE. Realizacji założeń służy nowy system dofinansowywania instalacji OZE, który zakłada, że na największe wsparcie mogą liczyć przede wszystkim te technologie, które wytwarzają energię w sposób stabilny i przewidywalny. Oznacza to, że mniejsze wsparcie przeznaczone będzie dla instalacji produkujących energię z wiatru i słońca.

NFOŚiGW wspiera rządową strategię, wdrażając programy priorytetowe, w ramach których możliwe jest udzielenie dofinansowania na inwestycje związane z energetyką geotermalną. Pierwszy z nich to program ?Geologia i górnictwo. Część 1) Poznanie budowy geologicznej kraju oraz gospodarka zasobami złóż kopalin i wód podziemnych?. W jego ramach możliwe jest uzyskanie wsparcia na realizację przedsięwzięć m.in. w zakresie badań środowiskowych związanych z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż wód termalnych w celu ich wykorzystania do produkcji energii. Drugi ...