Gospodarka turystyczna stanowi ważny element rozwoju gospodarczego i źródło dochodów państwa. Jednakże niewłaściwe zarządzanie i planowanie rozwoju turystyki może bezpośrednio wywołać zniszczenia środowiska przyrodniczego i kulturowego, których skala i natężenie będą zależały od konkretnego regionu, formy podróży oraz liczby turystów.

W ramach gospodarki turystycznej działają liczne przedsiębiorstwa, które w swoich ofertach wykorzystują atrakcyjne z punktu widzenia dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego zasoby turystyczne regionów. Programy rozwoju turystyki muszą jednak określać metody przemyślanego zarządzania zasobami przyrodniczymi oraz brać pod uwagę potrzeby ochrony środowiska. Czystość środowiska oddziałuje na poziom i jakość życia głównie mieszkańców danych terenów. Dotyczy to także turystów, którzy są albo zadowoleni, albo niezadowoleni z jakości zakupionego produktu.

Turystyka ? zagrożenie?

Niebezpiecznym oddziaływaniem dla środowiska przyrodniczego jest rozwijanie turystyki w skali masowej. Nadmierna koncentracja ruchu turystycznego w czasie i na danym terenie, nieprawidłowo zlokalizowana baza turystyczna, często w miejscach o najwyższej wartości przyrodniczej, złe formy organizacji wypoczynku oraz brak kultury turystycznej są uznawane za główne przyczyny powstawania zagrożeń. Przemysł przyczynia się do degradacji środowiska przyrodniczego w 40%, budownictwo w 20%, komunikacja i rolnictwo ? po...