Strategia „Europa 2020” to wizja społeczna gospodarki rynkowej dla Europy XXI w. Odnosi się do kluczowych wyzwań stojących przed społeczeństwem europejskim, także w czasie kryzysu i transformacji.

Ma ona służyć przemianie Unii Europejskiej w inteligentną i zrównoważoną gospodarkę, o wysokich wskaźnikach ekologicznych.
 
Zgodnie ze strategią „Europa 2020”, Unia Europejska powinna koncentrować się na najważniejszych obszarach polityki, w których współpraca miedzy państwami członkowskimi może zapewnić najlepsze wyniki. Sceptycznie do założeń „Europa 2020” odniosły się władze wielu krajów-członków Unii. Jeszcze na etapie przygotowywania dokumentu przez Komisję Europejską w 2009 r. w liście do Jose Manuela Barroso kanclerz Angela Merkel wyraziła swoje zastrzeżenia co do samych celów strategii, wyrażonych w liczbach. Krytykowała także pomysł, aby strategia rozwoju była powiązana z kontrolą pakietu stabilizacji i wzrostu, co zdaniem pani kanclerz wpłynie negatywnie na nadzór wydatków budżetowych państw. Zdaniem komentatorów może to także zagrozić wypełnieniu kryteriów stabilizacji gospodarek członków Unii. Francja z kolei chciała skupić wysiłki Unii na rozwoju rynku wewnętrznego i inwestycjach w energetykę zamiast w modernizację biedniejszych członków. Za największą słabość całej inicjatywy można uznać brak sprec...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?