Strategia Priorytetowych Inwestycji Komunalnych (SPIK) jako pierwszy krok do rozwiązania problemu gospodarki ściekowej poza obszarami aglomeracji
Najbardziej dynamiczny wzrost zwodociągowania i skanalizowania obserwuje się na terenach wiejskich (rys. 1). Jest to związane z jednej strony ze znacznymi opóźnieniami w świadczeniu tych usług na wspomnianych obszarach, a z drugiej z dużą pulą środków zewnętrznych na prowadzenie inwestycji wodno-kanalizacyjnych oraz z potrzebą zwiększenia stopnia nasycenia terenów wiejskich infrastrukturą techniczną1, 2.
Mechanizm zmian
Aktualnie w Polsce trwa ocena wniosków o dofinansowanie inwestycji wodno-kanalizacyjnych planowanych poza obszarami aglomeracji zdefiniowanymi w ramach Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych.
Inwestycje mają szansę uzyskać wsparcie dotacyjne z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 (PROW) w ramach działania ?Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich?. Główne cele PROW-u 2014-2020 to poprawa konkurencyjności rolnictwa, zrównoważone zarządzanie zasobami naturalnymi i działania na rzecz klimatu oraz zrównoważonego rozwoju terytorialnego obszarów wiejskich. W ramach PROW-u 2014-2020 realizowanych jest łącznie 15 działań, w tym w zakresie rozwoju infrastruktury technicznej na wsi. Limit środków dostępnych na to działanie wynosi 223 286 963 euro, czyli niespełna 1 mld zł na wszystkie inwestycje w Polsce.
O dotacje na inwestycje w miejscowościach liczących poniżej 5 tys. mieszkańców mogą starać się zarówno gminy, jak i spółki gminne, a także związki mi...