Podczas posiedzenia Zarządu ZMP w Warszawie 16 grudnia ub.r. negatywnie zaopiniowano projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie szczegółowego sposobu klasyfikacji tytułów dłużnych zaliczanych do państwowego długu publicznego oraz propozycje zmiany ustawy o systemie oświaty, która przesuwa o dwa lata obowiązek szkolny dla sześciolatków.

W uzasadnieniu opinii dotyczącej ustawy o systemie oświaty podkreślono, że proponowane posunięcie jest wprowadzaniem w błąd społeczeństwa i czyni władzę samorządową, która zachęcała rodziców do wcześniejszego posyłania do szkół sześciolatków, niewiarygodną. Zaprotestowano przeciw powtarzanemu często przez przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej stwierdzeniu, że winę za obecny stan rzeczy ponoszą samorządy, bowiem nie wszystkie przygotowały się na zmiany albo nie potrafiły przekonać do nich dyrektorów szkół. Trzeba zaznaczyć, że wiele JST zaangażowało się w promocję posyłania dzieci od szóstego roku życia do szkoły. Dzięki takim działaniom np. w Aleksandrowie Łódzkim naukę w szkołach rozpoczęło 35-40% sześciolatków. Odłożenie tego obowiązku na dwa lata np. dla Inowrocławia oznacza stratę 2,5 mln zł. Zwracano uwagę na to, że również kuratoria powinny zostać włączone w proces promocji obowiązku szkolnego dla sześcioletnich dzieci poprzez wpływanie na zmianę mentalności i postaw nauczycieli.
 
Negatywną opinię otrzymał też projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie szczegółowego sposobu klasyfikacji tytułów dłużnych zaliczanych do państwowego długu publicznego. Podkreślano niekonstytucyjność tego dokumentu i to, że powinien on mieć rangę ustawy, a nie rozporządzenia. Zdaniem samorządowców, nie różni się on niczym od poprzedniego, w sprawie którego wniosek o orzeczenie niezgodności z Konstytucją zgłosił do Trybunału Konstytucyjnego Kraków.
Natomiast pozytywnie ustosunkowano się do prezydenckiego projektu zmiany ustawy – Prawo o zgromadzeniach, choć pojawiły się wątpliwości, czy zaproponowane zapisy są zgodne z Konstytucją RP. Bez uwag przyjęto projekt nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej oraz rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego w sprawie udzielania przez PARP pomocy finansowej w ramach PO Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.
 
Jedno miasto, jeden gospodarz
Podczas wstępnej dyskusji na temat trzech dokumentów – Średniookresowej Strategii Rozwoju Kraju 2020, Długookresowej Strategii Rozwoju Kraju Polska 2030 oraz Strategii Rozwoju Kapitału Ludzkiego – zwracano uwagę, że to ważne projekty, które wymagają dokładnego przyjrzenia się wszystkim zapisom i zwrócenia się do miast członkowskich o opinie na ich temat. Jednym z ważnych postulatów, który powinien zostać w nich uwzględniony, jest umożliwienie miastom składania wniosków o uzyskanie statusu miasta na prawach powiatu, czyli realizacja hasła „Jedno miasto, jeden gospodarz”. W celach głównych należy zapisać rewitalizację, a w szczegółowych – rozwój kultury fizycznej, sportu i profilaktyki.
 
Członkowie Zarządu zapoznali się także z informacją o skutkach finansowych zmian ustawowych w latach 2007-2011 (przygotowanych do samorządowego projektu ustawy o dochodach JST). Biuro Związku dokonało przeglądu ustaw i rozporządzeń. Okazało się, iż tylko w połowie podjętych w tym czasie aktów prawnych znajduje się konkretny zapis dotyczący ubytku w dochodach JST. Wynosi on w sumie 3,1 mld zł. Ustalono, że pozostałe skutki trzeba będzie oszacować w oparciu o informacje z miast (ankieta) oraz oficjalne zwrócenie się do Ministerstwa Finansów o określenie ubytku w dochodach JST w tych latach w związku z wprowadzeniem ulgi prorodzinnej i niższych stawek podatkowych. W sprawie samorządowego projektu nie ma wciąż potwierdzenia współpracy ze strony Unii Metropolii Polskich, Związku Powiatów Polskich i Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej.
Jeden z punktów porządku obrad był poświęcony informacji z posiedzeń Komisji Związku. Marek Goczyński, przewodniczący Komisji Gospodarki Mieszkaniowej i Przestrzennej ZMP, główny specjalista w Biurze Mieszkalnictwa w Toruniu, przedstawił opinię Komisji na temat nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów. Zostanie ona w formie stanowiska przedstawiona Zarządowi.
Zarząd przyjął stanowisko Komisji Administracji i Bezpieczeństwa Obywateli ZMP w sprawie zmiany art. 63a kodeksu wykroczeń poprzez dodanie paragrafu 2, dotyczącego zamieszczania afiszu lub ulotki oraz nakładania grzywny. Komisja zaproponowała, aby grzywnie podlegał również ten, który zlecił dystrybucję.
 
Konieczne zmiany
Z kolei Jacek Lipiński, burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego, omówił stanowisko Komisji Edukacji ZMP, która zwróciła się do MEN o niezwłoczne podjęcie prac nad ustawą o systemie oświaty, polegających na usunięciu luki prawnej dotyczącej statusu prawnego oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, a także wprowadzeniu zmiany w naliczaniu i rozliczaniu wykorzystania dotacji podmiotowych, udzielonych zarówno szkołom, jak i placówkom oświatowym prowadzonym przez osoby fizyczne i osoby prawne inne niż JST – postuluje się, aby nie zaliczać do nich wpłat rodziców za czynności opiekuńczo-wychowawcze i żywienie dzieci. Proponuje się ponadto doprecyzowanie przepisów art. 90 ust. 2b-e tej ustawy, związanych z ustalaniem wysokości wydatków bieżących przypadających na jednego ucznia w przedszkolach publicznych, które stanowią podstawę obliczenia dotacji dla podmiotów prowadzących niepubliczne przedszkola i niepubliczne formy wychowania przedszkolnego, poprzez wyłączenie spośród wydatków bieżących ustalonych w budżecie danej gminy, a ponoszonych w przedszkolach publicznych w przeliczeniu na jednego ucznia, wydatków na uczniów niepełnosprawnych.
 
Spełnienie dwóch ostatnich postulatów rozwiązuje dodanie do nowego projektu ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych w art. 80 ust. 2e oraz w art. 90 ust. 2f zapisu „oraz kwot, które otrzymuje gmina w części oświatowej subwencji ogólnej na dzieci niepełnosprawne w przedszkolach publicznych”.
Podczas posiedzenia członkowie Zarządu mieli możliwość zapoznania się z propozycjami współpracy, jakie zaoferowały Związkowi: Telewizja Polska i firma EURO TRUCK Mobilne Strefy Kibica, Sekcja Dyrektorów Urzędów Pracy, Krajowa Reprezentacja SKO oraz Instytut Badań Przestrzeni Publicznej.
 
Joanna Proniewicz
Związek Miast Polskich
 
Śródtytuły od redakcji