Dostarczenie każdego produktu od jego wytwórcy do odbiorcy końcowego (konsumenta) obarczone jest kosztami transportu. Dotyczy to również energii elektrycznej.
Różnica między energią elektryczną a innymi produktami jest taka, że w przypadku tej pierwszej podczas transportu tracony jest sam produkt, a zjawisko to nazywa się stratami sieciowymi lub przesyłowymi.
Zagadnienie optymalizacji strat sieciowych jest poważnym zadaniem przedsiębiorstw zajmujących się przesyłem i dystrybucją energii elektrycznej.
Pozytywne trendy
W ostatnich latach można zauważyć systematyczny spadek ilości zużywanej energii elektrycznej na potrzeby jej przesyłania w skali całego krajowego systemu elektroenergetycznego. Ma to szczególne znaczenie w świetle systematycznego (od 2002 r.) wzrostu zużycia energii elektrycznej w Polsce (z wyjątkiem 2009 r., kiedy zużycie spadło)1. Nadal jednak średnia konsumpcja energii elektrycznej w Polsce na jednego mieszkańca w stosunku do innych krajów UE należy do jednych z najniższych.
Szczególnego znaczenia nabierają działania mające na celu ograniczenie strat regularnie zwiększających się ilości przesyłanej energii elektrycznej od elektrowni do odbiorcy końcowego. Takie działania podejmowane są również przez operatora systemu przesyłowego.
PSE Operator śledzi nowości na rynku urządzeń i instalacji oraz re...