Straty wody w systemie wodociągowym cz. I
W normalnie i poprawnie działającym systemie dystrybucji wody nie do uniknięcia jest sytuacja, w której pewna ilość wody wydobytej i wtłoczonej w system wodociągowy jest tracona i przedsiębiorstwa wodociągowe mimo poniesionych nakładów nie uzyskują z niej przychodów. Wykonując coroczny bilans wody wtłoczonej i sprzedanej, obliczamy na potrzeby statystyki objętość wody określanej jako straty.
Dawniej przy niskiej cenie wody i stale rosnących potrzebach przemysłu i odbiorców domowych, gdy problemem było dostarczenie wymaganej ilości wody, ograniczenie strat pozwalało na zaspokojenie tych potrzeb bez konieczności ponoszenia nakładów na rozbudowę ujęć wody i systemów dystrybucji.
Także dzisiaj ograniczenie strat wody i jej racjonalne zużycie jest jednym z ważniejszych czynników ekonomicznej działalności eksploatacyjnej przedsiębiorstw wodociągowych. Obecnie wobec urealnienia opłat za wodę i stale rosnący udział w budżetach gospodarstw domowych opłat za wodę i ścieki, ograniczenie strat jest najprostszym sposobem obniżenia kosztów produkcji i poprawienia efektywności ekonomicznej przedsiębiorstw, a w konsekwencji ograniczenia wzrostu opłat za wodę. Także coraz większa świadomość, w tym odnośnie ochrony środowiska i zasobów wód poziemnych, odbiorców i samorządów, będących w ogromnej większości &bdquo...