Od dziesięciu lat Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa pn. „Kanalizacja Terenów Niezurbanizowanych” cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Na tegoroczną jubileuszową, X edycję, odbywającą się w dniach 12-13 marca w Mielnie, przybyło ponad 80 gości. Konferencja jako forum dyskusyjne miała za zadanie pomóc samorządowcom i przedsiębiorcom znaleźć rozwiązania problemów związanych z gospodarką ściekową na terenach niezurbanizowanych.
Podczas pierwszej sesji, poświęconej finansowaniu gospodarki wodno-ściekowej w kontekście wypełnienia KPOŚK, głos zabrał m.in. Tadeusz Styn (Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego). Przedstawił on stojące przed branżą wyzwania, zagrożenia i szanse związane z aktualizacją KPOŚK. Zwracał uwagę na konieczność przeprowadzenia rzetelnej weryfikacji wszystkich aglomeracji, szczególnie tych z terenów charakteryzujących się dużym rozproszeniem zabudowy, w przypadku których budowa systemu kanalizacyjnego nie zawsze jest uzasadniona ze względów techniczno-ekonomicznych. Zenon Świgoń (PZiTS) wziął pod lupę nowy program dofinansowania oczyszczalni przydomowych i przyłączy, wprowadzony niedawno przez NFOŚiGW. Mówca podkreślił rolę gminy w pozyskiwaniu środków z tego programu, a także wskazał na pułapki czyhające na beneficjentów, wynikające m.in. z niedoprecyzowania zapisów dokumentu. Dużym zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie mec. Łukasz Ciszewskiego (Kancelaria Radców Prawnych Zygmunt Jerzmanowski i Wspólnicy z Poznania), opisujące różne modele współpracy między gminą a inwestorem prywatnym w zakresie usług wod-kan.
Tematykę sesji II i III zdominowały problemy systemów wodno-ściekowych na terenach słabo zurbanizowanych i obszarach o wzmożonym ruchu turystycznym. Profesor Janusz Łomotowski (UP we Wrocławiu) przedstawił aspekty eksploatacyjne kanalizacji ciśnieniowych i podciśnieniowych, często stosowanych na terenach małych miast i wsi. Hanna Kończal (Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Poznań) przedstawiła natomiast zagrożenia wynikające z eksploatacji oczyszczalni ścieków, kładąc nacisk na kierunki zmian w tym zakresie. Głos w dyskusji zabrały także przedstawicielki przedsiębiorstw wod-kan terenów nadmorskich, borykających się z problemem sezonowości. Wioletta Dymecka (Zakład Wodociągowo-Kanalizacyjny Unieście) na przykładzie gm. Mielno opisała warunki związane z budową oczyszczalni dla obszarów o wzmożonym zagęszczeniu sezonowym. Wpływ sezonu letniego na zmienność warunków pracy oczyszczalni ścieków w Pobierowie omówiła Sylwia Brzęczkowska (Wodociągi Rewal).
Zagadnieniem omawianym jako ostatnie było finansowanie i wykonawstwo indywidualnych systemów oczyszczania ścieków. Konferencję zwieńczył wyjazd do oczyszczalni ścieków w Bobolicach, pracującej w oparciu o technologie SBR. Organizatorzy – firma Abrys – zapowiedzieli kontynuację cyklu konferencji i zaprosili na kolejne spotkanie w 2013 r.
 

Martyna Matuszczak