Zdecydowana większość produkowanej w Polsce wody do picia pochodzi z ujęć głębinowych. Podstawowymi urządzeniami służącymi do jej pozyskiwania są studnie.
Każda studnia jest urządzeniem bardzo skomplikowanym i bardzo kosztownym. A ponieważ dodatkowo ukryta jest głęboko pod ziemią, może być porównywana ze skarbem. Niestety, podobnie jak on, jest niewidoczna i często się zdarza, że właściciele i użytkownicy zapominają o jejistnieniu.
Przypominają sobie o studni dopiero wtedy, gdy następuje spadek jej wydajności. Przyczyna może być niezależna od samej studni (ograniczona odnawialność złoża, nadmierna eksploatacja warstwy wodonośnej) lub być bezpośrednio z nią związana.
 
W studni podczas jej eksploatacji zachodzą naturalne i skomplikowane procesy mechaniczne, chemiczne, biologiczne i fizyczne. To one warunkują pracę studni.
Przyczyniają się do powstawania kolmatacji i inkrustacji. Zjawiska te odpowiadają za zmniejszanie się szczelin filtrowych i porów w żwirowej obsypce oraz bezpośrednio sąsiadującej z nią warstwie wodonośnej. Wpływają na ich przepuszczalność i nieustannie pogarszają sprawność studni.
W procesie kolmatacji wypłukiwane i przemieszczające się wraz z wodą z warstwy wodonośnej drobne cząsteczki powodują stopniowe ich odkładanie się w obsypce żwirowej i mechaniczne blokowanie przepływu wody do filtra.
 
Inkrustacje są natomiast wynik...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?