Do ciągłej i niezakłóconej pracy sieci kanalizacyjnej potrzebne są pewne obiekty budowlane, które umożliwiają dostęp do poszczególnych jej elementów i ich eksploatację. W przypadku kanałów ściekowych i deszczowych dostęp do nich powinien być zapewniony poprzez studzienki kanalizacyjne.

Powinny być one zlokalizowane tam, gdzie jest to ze względów dozoru i eksploatacji wymagane, z uwzględnieniem każdej zmiany kierunku przepływu, spadku, średnicy i połączenia kanałów. Poprawne zaprojektowanie studzienek kanalizacyjnych pod kątem rozmieszczenia w planie i średnicy ma decydujący wpływ na warunki dostępu, dozoru i eksploatacji oraz możliwości podłączenia przyszłych dostawców ścieków. Wymiary studzienek są regulowane odpowiednimi normami, natomiast odległości pomiędzy studzienkami kanalizacyjnymi nie są obecnie ujęte w żadnych ustawach, rozporządzeniach ani normach.

Przeznaczenie i podział
Studzienki kanalizacyjne służą do kontroli stanu technicznego kanałów, ich odpowietrzania, napowietrzania i czyszczenia oraz miejscowego oznaczenia trasy kanału. Ponadto studzienki są przydatne w zmianie kierunku przepływu, zmianie spadku dna kanału, zmianie średnicy, a także przy połączeniu co najmniej dwóch kanałów dopływowych w jeden odpływowy oraz podłączeniu przyłączy kanalizacyjnych (przykanalików) do kanału ulicznego. Podziału studzienek kanalizacyjnych można dokonać na wiele sposobów, w zależności od przyjętego kryterium. Przyjmując kryterium funkcji, j...