Postęp techniczny w przetwórstwie tworzyw sztucznych spowodował, że do budowy różnego rodzaju instalacji i sieci w inżynierii sanitarnej w coraz większym zakresie stosuje się rury i i inne elementy z różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Również do budowy sieci wodociągowych i kanalizacyjnych z powodzeniem mogą być wykorzystywane rury i kształtki tworzywowe np. z polietylenu (PE), polipropylenu (PP) lub nieplastyfikowanego poli(chlorku winylu) (PVC-U).

Rury z wymienionych tworzyw sztucznych, o konstrukcji ścianki strukturalnej lub pełnościennej, charakteryzują się korzystnymi właściwościami technicznymi i użytkowymi. Budowanie rurociągów kanalizacyjnych z rur i kształtek z tworzyw sztucznych oraz stosowanie nowoczesnych technik konserwacji sieci kanalizacyjnych wskazały na konieczność stosowania również innych elementów sieci wykonanych z tworzywa sztucznego, w tym studzienek kanalizacyjnych. Standardowe konstrukcje studzienek, tj. studzienki betonowe budowane z prefabrykowanych elementów betonowych lub studzienki murowane, stosowane są nadal zarówno w tradycyjnych, jak i zbudowanych z rur z tworzyw sztucznych sieciach kanalizacyjnych, a studzienki tworzywowe – w zasadzie – do sieci kanalizacyjnych tworzywowych.
Studzienki kanalizacyjne przeznaczone są do budowy sieci kanalizacyjnych zewnętrznych, do transportu ścieków i wód opadowych oraz do sieci kanalizacyjnych – ściekowej, deszczowej i ogólnospławnej. Służą one do wykonywania prac ek...