Artykuł dotyczy strony w postępowaniu o stwierdzenie wygaśnięcia pozwolenia wodnoprawnego.

Komentarz do tezy wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 29 maja 2013 r. II SA/Po 323/131.

Przyznanie uprawnień strony postępowania o stwierdzenie wygaśnięcia pozwolenia wodnoprawnego podmiotowi, któremu uprawnienie to już nie przysługuje i którego interesu prawnego to postępowanie już nie dotyczy, byłoby nielogiczne. W postępowaniu o stwierdzenie wygaśnięcia pozwolenia wodnoprawnego, przepis art. 127 ust. 7 p.w. nie ma zastosowania.

Komentarz

Jedną z największych wątpliwości w praktyce budzi kwestia ustalenia strony postępowania w sprawach związanych z pozwoleniem wodnoprawnym, pomimo że wydawać by się mogło, iż regulacja zawarta w Ustawie z 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (P.w.)2 jest jednoznaczna i nie wywołuje wątpliwości interpretacyjnych3.

Pozwolenie wodnoprawne jest wydawaną na wniosek zainteresowanego podmiotu decyzją administracyjną, do której należy dołączyć określone dokumenty, m.in. operat wodnoprawny. Organem właściwym do wydawania pozwoleń wodnoprawnych jest starosta lub, w ściśle określonych w P.w. sytuacjach, marszałek województwa oraz dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej. Pozwolenie wodnoprawne jest wymagane przede wszystkim na szczególne korzystanie z wód, w tym na pobór wód, wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi oraz działania...