Jak mądrze gospodarować terenami zdegradowanymi i poprzemysłowymi w miastach? Jakie narzędzia wspomagają zarządzanie cyklicznym wykorzystywaniem terenów? W jaki sposób ograniczać rozrastanie się miast, stymulując jednocześnie ich rozwój i przejmowanie nowych funkcji przez obszary zdegradowane? Jak usprawnić proces rewitalizacji? Te i inne pytania były przedmiotem obrad VI Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Innowacyjne rozwiązania rewitalizacji terenów zdegradowanych”, połączonej z III Międzynarodową Konferencją Sieci CABERNET „Zarządzanie Terenami Miejskimi”. Została ona zorganizowana przez Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego, Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, Europejską Sieć Zrównoważonej Odnowy Terenów Poprzemysłowych CABERNET oraz Projekt CircUse. Odbyła się ona w dniach 2-4 października br. w Ustroniu.

Celem konferencji była prezentacja osiągnięć i wyników prac naukowo-badawczych oraz praktycznych rozwiązań technicznych i organizacyjnych, wspierających zrównoważony rozwój terenów zdegradowanych. Do Ustronia przyjechało ponad stu naukowców i praktyków z Austrii, Belgii, Czech, Estonii, Francji, Irlandii Północnej, Niemiec, Polski, Słowacji oraz Stanów Zjednoczonych. Łącznie wygłoszono 49 referatów.
Tematem wiodącym tegorocznej konferencji był recykling przestrzeni. Nowatorskie podejście do ponownego zagospodarowania terenów zdegradowanych zaprezentowali Marc Kaszynski z Etablissment Public Foncier NordPas de Calais z Francji oraz Rolf Heyer z NRW.Urban z Niemiec. Thomas Strassburger z Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska przedstawił zaangażowanie Komisji Europejskiej w działania na rzecz bardziej zrównoważonego użytkowania gruntów i gleby.
Konferencję rozpoczęła Sesja Specjalna – Zarządzanie Cyklicznym Wykorzystywaniem Terenów – Innowacyjne podejście zaprezentowane w projekcie CircUse (Program dla Europy Środkowej). Omówiono wyniki badań i wdrożeń realizowanych w Austrii, Czechach, Niemczech, Polsce i Słowacji. Trzy sesje tematyczne: „Zintegrowane zarządzanie terenami miejskimi”, „Ekonomiczne, społeczne i środowiskowe narzędzia zarządzania cyklicznym wykorzystaniem terenów” oraz „Innowacyjne podejście do oczyszczania terenów” stały się forum do wymiany doświadczeń i dyskusji nad czynnikami skutecznego procesu rewitalizacji.
(ap)
Tytuł od redakcji