Obecnie buduje się na świecie coraz więcej biogazowni, które pracują wg wspólnego systemu procesowego. Odpady organiczne oraz biomasa poddawane są starannemu rozdrobnieniu, a proces beztlenowej fermentacji z udziałem określonych bakterii przebiega w wodnej suspensji przy intensywnym mieszaniu.

Pozostałość pofermentacyjną wydziela się najczęściej przy użyciu pras ślimakowych, a to wszystko wymaga licznych urządzeń zużywających energię, które nie tylko komplikują budowę tego typu instalacji biogazowych, ale w dodatku zwiększają koszty zarówno ich eksploatacji, jak i remontów.
 
Biogazownia w mieście
Do pionierów alternatywnej technologii, którą jest tzw. sucha biogazownia, zalicza się Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami w Monachium (Niemcy). Pojęcie „suchej” biogazowni nie jest jednak tu ścisłym określeniem, gdyż proces beztlenowej fermentacji dowolnej mieszaniny organicznych surowców przebiega z udziałem 25-50% suchej masy przy jej silnym nawilżeniu. Powszechnie jednak wiadomo, ze świeżo ścinane rośliny oraz ich kiszonki bywają już naturalnie znacznie uwodnione.
Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami zlokalizowało suchą biogazownię na terenie miasta, obok nowego stadionu sportowego, i przetwarza 20000 ton/rok bioodpadów, które stanowią prawie jedną trzecią wszystkich odpadów komunalnych Monachium.

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?