Sukces w recyklingu tylko we współpracy
Ilość odpadów komunalnych zebranych selektywnie z roku na rok rośnie – wylicza GUS. W 2005 r. selektywna zbiórka stanowiła zaledwie 3% zebranych odpadów komunalnych (295 tys. ton), a w 2021 r. zebrano selektywnie prawie 5,5 mln ton (40% ogółu wytworzonych odpadów komunalnych), co oznacza wzrost ilości tych odpadów o 9% w stosunku do roku poprzedniego.
Główny Urząd Statystyczny komentuje powyższe dane następująco: „Aby móc przetwarzać odpady w procesie recyklingu, niezbędne jest osiąganie jak najwyższych wskaźników selektywnie zebranych odpadów. Możliwe jest to dzięki wdrażaniu rozwiązań prawnych, budowaniu systemu selektywnej zbiórki przez władze gminne oraz zaangażowaniu mieszkańców w segregację odpadów powstających w gospodarstwach domowych”1.
Nie ma dialogu, nie ma sukcesu
– Jest jeszcze jedna rzecz fundamentalna dla osiągnięcia sukcesu: dialog między przedstawicielami samorządu a fachowcami reprezentującymi instalacje komunalne – zwraca uwagę Wojciech Janka, prezes Krajowego Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast.
Z tym jednak bywa różnie. W skrajnych wypadkach dialog ogranicza się jedynie do umówienia się na określoną cenę odbioru odpadów. Instalacja nie ma w takich sytuacjach szansy na podp...