Jako substraty do produkcji biogazu rolniczego mogą być stosowane substancje organiczne, pochodzące z działalności rolniczej i/lub z produkcji przemysłowej.
Do najważniejszych substratów pochodzenia rolniczego, znajdujących zastosowanie w produkcji biogazu, zaliczyć można odchody zwierząt, uprawy energetyczne i odpady z hodowli roślin. Natomiast oddzielną kategorię stanowią odpady z przemysłu: spożywczego, mleczarskiego, cukrowniczego, farmaceutycznego, kosmetycznego, biochemicznego, papierniczego czy mięsnego. Głównym substratem do produkcji biogazu rolniczego jest najczęściej gnojowica (bydła, trzody i drobiu). Zalety stosowania gnojowicy w kofermentacji, oprócz utylizacji uciążliwego odpadu na terenach rolniczych, to możliwości produkcji biogazu i ekologicznego nawozu. Również ze względu na dobre właściwości buforujące gnojowica pozostaje podstawowym, powszechnie stosowanym substratem do produkcji biogazu, mimo iż rośnie udział innych surowców, takich jak rośliny energetyczne.
Substancje organiczne charakteryzują się różnym tempem rozkładu i różną ilością powstałego w wyniku fermentacji metanowej biogazu. Proces fermentacji, w którym stosuje się mieszaninę różnych substancji organicznych, nazywa się współfermentacją lub kofermentacją.
Zanim przystąpimy do projektowania biogazowni
W celu uzyskania optymalnego składu i pro...