Powstały już pierwsze w historii Unii Europejskiej plany zarządzania ryzykiem powodziowym. Kolej na plany zapobiegania skutkom suszy, która to w Europie stała się jednym z przejawów zmian klimatu.

Tego typu zadanie na najbliższe lata wyznaczył sobie Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej (KZGW), który wspólnie z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Państwowym Instytutem Geologicznym chce takie dokumenty przeznaczone dla dorzeczy opracować.

Wiele odsłon suszy

Wysoka temperatura, słoneczne, bezchmurne niebo, a w następstwie susza stały się faktem również w Polsce, a sierpień kojarzy się zwykle ze słonecznymi dniami tropikalnych wakacji. Niestety, dla przyrody oraz wielu sektorów gospodarki miesiąc ten okazał się okresem bardzo trudnym, którego skutki będziemy odczuwać przez wiele miesięcy. Zresztą był to czas bardzo trudny dla całej Europy, którą nawiedziła susza. Jest to zjawisko ciągłe o zasięgu regionalnym i oznacza dostępność wody poniżej średniej w określonych warunkach naturalnych. Suszą nazywa się nie tylko zjawiska ekstremalne, ale też wszystkie te, które występują w warunkach mniejszej dostępności wody dla danego regionu (www.posucha.imgw.pl). Niedobory wody występują wówczas, gdy zapotrzebowanie wynikające z działalności człowieka przekracza dostępne zasoby.

Susza ma wiele odsłon. Meteorologiczna występuje wówczas, gdy spada dopływ wody na danym obszarze, co po kilku lub kilkunastu ...