W ostatnim czasie świadomość gmin i przedsiębiorstw w zakresie wad i zalet poszczególnych form organizacyjno-prawnych prowadzenia działalności wodociągowo-kanalizacyjnej jest większa – rozpoczyna się etap restrukturyzacji już istniejących komunalnych zakładów budżetowych.

Status użyteczności publicznej przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych nakłada na nie szczególną odpowiedzialność za wykonywanie swoich zadań, których zaprzestanie lub niezadowalający poziom ilościowy i jakościowy ma skutki daleko wykraczające poza sprawy wewnętrznego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Ponadto w działalności przedsiębiorstw wod-kan pojawia się szereg ograniczeń i utrudnień w zarządzaniu i bieżącym funkcjonowaniu, do których zalicza się brak możliwości ograniczania dotychczasowej działalności z chwilą wystąpienia niekorzystnych relacji ekonomicznych, konieczność wykonywania kosztownych inwestycji w celu pozyskania nowych klientów oraz specyfika wody jako towaru. Te uwarunkowania powodują, iż wszelkie działania restrukturyzacyjne muszą być podejmowane ze szczególną ostrożnością i pełną świadomością ich skutków.
Zmiany form prowadzenia działalności przedsiębiorstw wod-kan polegają m.in. na wydzielaniu wydziałów wodociągowo-kanalizacyjnych z wielobranżowych zakładów budżetowych, w których najczęściej, za pomocą skrośnego finansowania, dochodami z działalności wod-kan zasilano działalności trwale nierentowne i zmiany formy organizacyjno-prawnej zakładu budżetowego n...