Warunkiem racjonalnego stosowania Aktywnej Kontroli Przecieków jest stworzenie monitoringu sieci wodociągowej, który umożliwia okresową, ciągłą i systematyczną analizę strat wody oraz bilansowanie wody niesprzedanej w całym systemie wodociągowym.

W latach 2003-2004 Wodociągi Kieleckie podjęły działania w kierunku monitoringu sieci wodociągowej. Cały obszar zaopatrzenia w wodę podzielono na 28 części. Podział całej sieci na poszczególne obszary pomiarowe pozwolił stworzyć warunki do porównania sytuacji eksploatacyjnej pomiędzy wydzielonymi strefami oraz do obserwowania zmian w tych strefach z upływem czasu.
W wyodrębnionych strefach wyznaczono punkty pomiarowe wody i ścieków, gdzie sukcesywnie montowane będą nowoczesne przepływomierze i wodomierze z możliwością transmisji danych do centrum dyspozytorskiego.
Do głównych zadań, jakie postawiono sobie w zakresie monitoringu, należy poszukiwanie wycieków, utrzymanie optymalnego ciśnienia oraz planowa modernizacja sieci.
W 2004 r. Zarząd Wodociągów Kieleckich powołał Grupę Aktywnej Kontroli Przecieków, której celem jest obniżenie rzeczywistych strat wody w sieci wodociągowej do ich ekonomicznego poziomu.
Działania Grupy AKP polegają na ograniczeniu strat wody poprzez wykrycie nieszczelności w sieci, a także na jak najszybszym zlokalizowaniu wycieków wody. Do podstawowych zadań Grupy należą pomiary minimalnego nocnego przepływu wody w sieci, pomiary wraz z rejestracją ciśnień i przepływów wody w si...