Dla prawidłowej realizacji programu gospodarki wodno-ściekowej konieczne jest prowadzenie właściwych i spójnych prac koncepcyjnych. Opracowywania przygotowuje się wiele lat i dlatego muszą one obejmować duży i spójny obszar oraz być sporządzane zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju.

Praktycznie do końca ubiegłego roku prawie nikt nie przyjmował do wiadomości konieczności wykonywania koncepcji gospodarki ściekowej dla obszarów większych niż ulica czy miejscowość. Nie było ustalonych zasad i form regulujących takie opracowania, a rozgardiasz pogłębiał brak jasnych uregulowań prawnych. Cała rzesza inżynierów projektantów wodno-kanalizacyjnych oraz podmioty prawne z branży – wszyscy żywili nadzieję na zmianę sytuacji. Istniały wprawdzie akty prawne nakazujące zbiorowo zaopatrywać w wodę, odbierać ścieki, planować i kontrolować, ale zapisy, niestety, nie były spójne.

Akcja „ankieta”
W 2002 r. urzędy wojewódzkie rozesłały do wszystkich urzędów gmin (prawie 2500) ankietę, która miała zebrać dane o sytuacji gospodarki wodno – ściekowej w gminach. Z perspektywy czasu widać niedopatrzenia i błędy, jakie pojawiły się przy tej akcji. Po pierwsze, nikt nie wyjaśnił gminom, po co mają to wykonać. Po drugie, w koordynacji został całkowicie pominięty szczebel powiatu. Po trzecie wreszcie, nie wymagano składania ankiet w określonym terminie ani bieżącego analizowania napływających do województw dokumentów.
Pierwszy błąd miał...