Świat według EUREAU
Od wielu lat ochrona środowiska naturalnego jest priorytetowym obszarem współpracy krajów członkowskich Unii Europejskiej, bazuje ona bowiem na mocnych podstawach traktatowych. Obowiązujące w Unii Europejskiej normy w zakresie ochrony środowiska należą do jednych z najsurowszych na świecie.
Potrzeba efektywnej działalności w tym zakresie wynika głównie ze świadomości, iż problemy środowiskowe posiadają wymiar transgraniczny i ponadnarodowy. W znaczącym stopniu wymagania odnośnie ochrony środowiska przekładają się na wzrost konkurencyjności gospodarki Unii Europejskiej.
Izba Gospodarcza ?Wodociągi Polskie? należy do EUREAU ? Unii Krajowych Organizacji Dostawców Wody i Ścieków z siedzibą w Brukseli. Głównym zadaniem EUREAU jest reprezentowanie interesów członków wobec Komisji Europejskiej, wypracowywanie wspólnego stanowiska branży w zakresie projektów przepisów dotyczących krajów Unii Europejskiej oraz prowadzenie działalności lobbingowej na rzecz członków poprzez udział w grupach eksperckich tworzonych przy Komisji Europejskiej. Izba działa aktywnie w trzech komisjach ds. wody, ścieków, prawa i ekonomii. Spotkania odbywają się trzy razy w roku i ich wymiernym efektem jest opracowywanie wspólnego stanowiska wszystkich krajów członkowskich w zakresie planowanych zmian dotyczących branży wodno-kanalizacyjnej na poziomie UE. Często wypracowanie konsensusu jest dość trudne, głównie z uwagi na fakt zróżnicowanego poziomu rozwoju poszczegó...