Ciemne chmury

Największy spadek cen złomu żelaza od 2008 r. odnotowała w drugim kwartale 2015 r. firma Schnitzer Steel Industries z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Ogłosiła stratę 196 mln dol. w drugim kwartale fiskalnym 2015 r., w porównaniu z zyskiem 1,79 mln dolarów w tym samym czasie w ub.r. Jak alarmuje przedsiębiorstwo, ceny złomu żelaza osiągały nawet 100 dolarów/tonę, co stanowi spadek o 30% w stosunku do poprzedniego kwartału. Za taką sytuację na rynku (również światowym) odpowiadają m.in. nadprodukcja, silny dolar, ale także niższe ceny rudy żelaza i mniejszy popyt na rynkach końcowych. Spółka zwraca również uwagę na negatywny wpływ ostrej zimy, który spowolnił pracę w portach West Coast oraz przyczynił się do zmniejszenia przepływu dostaw.

Firma zamierza zredukować koszty, zminimalizować zdolność produkcyjną, ale także zintegrować biznes części samochodowych i recyklingu złomu do końca tego roku. Takie działanie ma również przyczynić się do dalszej optymalizacji wydajności w firmie i w efekcie domknięcia łańcucha dostaw. ? W obliczu gwałtownych spadków cen surowców podejmujemy świadome i znaczące kroki w celu dalszego obniżenia kosztów operacyjnych oraz generowania dodatnich przepływów pieniężnych ? mówi Tamara Lundgren, prezes i dyrektor generalny firmy. Fot. 1.

 

Buty do recyklingu

Program ?close the loop?, czyli zamkniętej pętli, wprowadza we wszystkich swoich sklepach w Stanach Zjednoczonych producent sportowej odzieży North Face. Projekt uwzględnia medialną kampanię społeczną, aby zachęcić konsumentów do oddawania do recyklingu zużytych odzieży i obuwia. Dane US Environmental Protection Agency dowodzą, że 5% powierzchni na składowiskach w USA zajmują tekstylia. Ponadto masa deponowanych tekstyliów w latach 1999-2009 wzrosła o 40%. ? Mamy nadzieję, że dzięki tej kampanii ludzie pomyślą o cyklu życia produktów, które kupują, i o tym, jak mogą podjąć proste kroki, aby pomóc chronić nasze środowisko ? mówi Adam Mott, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w The North Face.

 

Pod młotek

Pod koniec kwietnia br. odbyły się licytacje dwóch zakładów firmy Recyc RPM. Przedsiębiorstwo zaprzestało swojej działalności w 2014 r. Było najstarszą firmą w Quebecu (Kanada), która zajmowała się recyklingiem pokonsumenckich odpadów z tworzyw sztucznych. Przed zamknięciem zakładów w Beauceville i Saint-Damien-de-Buckland przedsiębiorstwo zatrudniało ponad 90 osób. Pod młotek, oprócz nieruchomości, poszło również wyposażenie zakładów ? maszyny do recyklingu odpadów tworzyw sztucznych ? niszczarki, wytłaczarki, granulatory, sortery optyczne, linie do mycia surowca, a także wózki widłowe oraz części zamienne do urządzeń.

 

Buty do recyklingu

Program ?close the loop?, czyli zamkniętej pętli, wprowadza we wszystkich swoich sklepach w Stanach Zjednoczonych producent sportowej odzieży North Face. Projekt uwzględnia medialną kampanię społeczną, aby zachęcić konsumentów do oddawania do recyklingu zużytych odzieży i obuwia.

Dane US Environmental Protection Agency dowodzą, że 5% powierzchni na składowiskach w USA zajmują tekstylia. Ponadto masa deponowanych tekstyliów w latach 1999-2009 wzrosła o 40%.

? Mamy nadzieję, że dzięki tej kampanii ludzie pomyślą o cyklu życia produktów, które kupują, i o tym, jak mogą podjąć proste kroki, aby pomóc chronić nasze środowisko ? mówi Adam Mott, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w The North Face.

 

Synergia na rynku

Austriacka grupa Hirtenberger nabyła 80% udziałów w firmie Komptech, dostawcy technologii, maszyn oraz systemów do mechanicznego i biologicznego przetwarzania odpadów, który posiada zakłady w Austrii, Słowenii i Niemczech. Do tej pory Hirtenberger był zaangażowany w przemysł samochodowy, technologie medyczne, obrony i górnictwo. Przejęcie firmy Komptech to pierwsze tego typu działanie Hirtenbergera w sektorze ochrony środowiska. Jak zaznacza prezes, Stefan Odenthal: ? Przejęcie Komptechu wspiera naszą strategię zrównoważonego rozwoju. Z kolei prezes Komptechu ? Heinz Leitner ? przyznaje, że działanie Hirtenbergera wzmacnia kapitał własny: ? W ciągu ostatnich kilku lat poczyniliśmy duże inwestycje wspomagające rozwój nowych produktów i ekspansję naszych zakładów produkcyjnych. Teraz innowacyjne rozwiązania musimy wprowadzić na rynek światowy. Jesteśmy przekonani, że to przejęcie przełoży się na osiągnięcie synergii.

 

Wiele oczekiwań

W styczniu przyszłego roku ma się zakończyć budowa zakładu unieszkodliwiania odpadów w Milton Keynes (Wielka Brytania). Wykonawca ? AmeyCespa ? poczynił już znaczne postępy w zakresie tworzenia tego obiektu. Instalacja ma przyjmować rocznie 80 tys. ton odpadów. Do zakładu będą trafiać odpady komunalne z terenu miasta, a także odpady przemysłowe z lokalnych biur, sklepów i restauracji.

Rada miasta ma nadzieję, że nowy obiekt zapewni ok. 45 miejsc pracy. Oczekiwań włodarzy miasta jest jednak więcej ? otwarcie zakładu ma ograniczyć o ok. 3% ilość odpadów, które obecnie trafiają na składowiska, a co więcej, obróbka cieplna trafiającej do zakładu frakcji będzie etapem końcowym. Z tego względu przedsiębiorstwo AmeyCespa zostało zobligowane do zastosowania technologii, które uwzględniają jak najwyższy odzysk surowca. W powstającym zakładzie pojawi się instalacja do mechanicznej obróbki odpadów, dzięki której uda się wyodrębnić z frakcji surowce wtórne. Ponadto z myślą o odpadach organicznych obiekt zostanie wyposażony w zbiornik fermentacji beztlenowej, w celu produkcji kompostu.

Projekt centrum odzysku uwzględnia także zaawansowaną instalację do termicznej obróbki odpadów, których nie można poddać procesowi odzysku lub recyklingu. Odpady zostaną zgazowane, a w efekcie powstanie energia elektryczna.

 

Nowa sieć

W Stanach Zjednoczonych uruchomiono największą krajową sieć przedsiębiorstw ? certyfikowanych recyklerów e-odpadów ? którą nazwano ?Impact Recyclers?. Obejmuje ona Kalifornię, Kolorado, Indianę, Georgię, Minnesotę i Nowy Jork. Zrzeszone firmy dbają o zbiórkę, sortowanie i recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, ale także o zatrudnianie ludzi wykluczonych społecznie ? w tym osób autystycznych, z niepełnosprawnością fizyczną lub tych, które weszły w konflikt z prawem.

Obecnie w sieci funkcjonuje siedem firm: Blue Star Recyclers, Isidore Recycling, Merit ePartners, RecycleForce, Stanley eWaste, Tech Dump i ReWorx. W ubiegłym roku łącznie poddały one recyklingowi ponad 11 tys. ton elektroniki. Wszystkie przedsiębiorstwa posiadają certyfikat R2 lub eStewards. ? Model sieci zapewnia klientom centralny punkt kontaktowy, poprawę efektywności i znaczący wpływ na społeczeństwo, by osiągnąć cele w obszarze społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw ? komentuje Mike Daniels, dyrektor generalny ReWorx. Fot. 2.

 

Centrum w Xiamen

Porozumienie o współpracy podpisały w Azji przedsiębiorstwa: China Automobile Parts Holdings oraz SRI Elastomers. Celem jest budowa w Xiamen (Chiny) centrum recyklingu opon i złomu. Z produktów wycofanych z eksploatacji powstanie guma kauczukowa.

W nowym centrum wykorzystany zostanie opatentowany przez malezyjską firmę SRI Elastomers proces dewulkanizacji, który zakłada podejście wg zasady ?zero zanieczyszczeń?. Do produkcji nowych wyrobów gumowych wykorzystanych zostanie 100% odpadów z opon.

Jak uważa prezes SRI Elastomers ? Gopinath Sekhar ? zakład będzie mógł się pochwalić wstępną zdolnością przetwarzania na poziomie 10 tys. ton rocznie. W razie potrzeby pułap ten może być zwiększony przez dodanie kolejnych modułów. Fot. 3.

Nagroda za design

Nowe telewizory, ?przyjazne? dla recyklingu stworzyła firma LG Electronics. Zostało to docenione przez amerykański instytut Scrap Recycling Industries (ISRI), który 25 kwietnia br. przyznał jej nagrodę w ramach konkursu Design for Award Recycling 2015.

Telewizory OLED 4K Ultra HD oraz LED zostały stworzone z tworzyw sztucznych, które pochodzą z recyklingu i nadają się do ponownego przetworzenia. Co więcej, do ich produkcji wykorzystano znormalizowane materiały oraz standardowy typ połączeń podzespołów. Ich demontaż jest łatwy i szybki. Oba typy wyświetlaczy są wolne od rtęci, przy ich tworzeniu unikano korzystania z PCV, a bromowano je składnikami o niskiej palności. Również samo opakowanie produktów jest mniejsze i lżejsze.

 

Rygorystyczne podejście

Indyjska organizacja pozarządowa Metal Recycling Association of India (MRAI) i światowa organizacja BIR obawiają się negatywnych skutków nowego rozporządzenia wpływającego na import złomu do Indii. W myśl nowych przepisów firmy, które trudnią się wysyłką złomu, powinny zapewnić m.in. zapis wideo z procesu ładowania.

Procedury te są wynikiem nowej polityki handlu zagranicznego Indii. Zmiana wymaga, aby import złomu metali był nie tylko kontrolowany przez zatwierdzonych inspektorów, ale także żeby cały proces załadunku do kontenerów nagrywano, pokazując twarz inspektora, eksportera, a także wszystkie szczegóły przewozu, w tym sprzętu inspektora.

W komunikacie prasowym MRAI stwierdził, że wielu zagranicznych dostawców już rozpoczęło anulowanie wcześniejszych umów i zatrzymało wszystkie transporty złomu do Indii z powodu ?siły wyższej?. Organizacja uważa, że nowe przepisy stoją w opozycji do niedawno uruchomionej kampanii ?Make in India?, której celem jest wsparcie i ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej w Indiach.

 

Milion odbiorców

Od czasu swojej premiery w październiku 2012 r., 20 257 nauczycieli w Stanach Zjednoczonych zaangażowało się w realizację programu, którego celem jest przedstawienie uczniom korzyści płynących z recyklingu używanych ubrań i tekstyliów domowych. W akcję zaangażowane jest Centrum Edukacji, które zapewnia nauczycielom darmowy dostęp do materiałów. Broszury, infografiki oraz scenariusze lekcji informują uczniów, że odpady tekstylne równie dobrze nadają się do recyklingu jak papier, tworzywa sztuczne, szkło czy aluminium. Do tej pory ze strony programu ponad 21 tys. razy pobrano materiały edukacyjne, które trafiły do ponad miliona uczniów. 

Na podstawie stron internetowych: www.impactrecyclers.com, www.letsrecycle.com, www.lg.com, www.mrai.org.in, www.napcor.com, www.perfectionmachinery.com, www.recyclinginternational.com, www.recyclingtoday.com, www.schnitzersteel.com, www.smartasn.org, www.srielastomers.com opracował Łukasz Więcławski.