Świat wokół odpadów
RPA najlepsze w szkle
Wskaźnik poziomu recyklingu szkła w Republice Południowej Afryki wynosi 40,1%. W porównaniu do danych sprzed sześciu lat poziom wzrósł o 230%. Przyczynę tak wysokiego wzrostu specjaliści upatrują w dobrze przeprowadzonych kampaniach marketingowych i komunikacyjnych, które pozytywnie wpłynęły na zachowania konsumentów. W okresie od lipca 2011 r. do czerwca 2012 r. ponad 380 tys. ton odpadów szklanych, zamiast na składowiska, trafiło do recyklingu.
Wyniki RPA są bardzo dobre w porównaniu do innych krajów, w tym europejskich. Przykładowo w Wielkiej Brytanii poziom recyklingu odpadów szklanych wynosi 41%, a sposób gospodarowania odpadami jest z góry narzucony przez obowiązujące tam ustawodawstwo, podczas gdy w RPA wszystko odbywa się na zasadzie dobrowolności.
RPA jest też porównywana do Brazylii, gdzie w prowadzonym od 20 lat systemie zbiórki i recyklingu odpadów poziom ten wynosi 47%. Z kolei w Stanach Zjednoczonych jest to wartość 34%.
Uzyskany przez RPA wynik jest najlepszym ze wszystkich krajów w Afryce. W Republice Południowej Afryki funkcjonuje system zwrotny niektórych butelek szklanych, który eliminuje konieczność produkcji dodatkowych 2 mln ton szkła w ciągu roku. Systemem zbiórki i recyklingu szkła zarządza organizacja non profit TGRC, która udostępniła w kraju ponad 2800 „banków szkła”, gdzie można zdeponować np. zużyte butelki.
Dotacja na odpady
Japoński rząd podpisał umowę na dotację budowy Centrum Gospodarki Odpadami w mieście Samokhae w tajlandzkiej prowincji Phitsanulok. Wysokość dofinansowania wyniosła 1,8 mln bahtów (ok. 48 tys. euro).
Miasto Samokhae położone jest w pobliżu atrakcji turystycznych, a ze względu na rozwój gospodarczy regionu generowana jest tam zwiększona ilość odpadów, produkowanych przez turystów i okolicznych mieszkańców.
Do tej pory władze lokalne w ograniczony sposób kontrolowały odpady. Aby więc poradzić sobie z tym narastającym problemem, lokalne władze muszą nawiązać współpracę z mieszkańcami. W tym celu planowane są m.in. kampania promująca sortowanie i zagospodarowanie odpadów z gospodarstw domowych czy seminaria i szkolenia na temat recyklingu odpadów, a zbudowane dzięki dofinansowaniu japońskiego rządu Centrum Gospodarki Odpadami ma wspierać powyższe działania.
Dywanowy interes
Europejski producent dywanów, firma Desso, opracował metodę wytwarzania wykładzin dywanowych na bazie poliolefin. Metoda ta sprawia, że 97% materiałów, z których produkuje się dywany, może być ponownie wykorzystana lub recyklingowana zgodnie z zasadą „od kołyski do kołyski” (C2C).
Innowacja ta pozwoli rozwiązać problem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie tego rodzaju odpady deponowane są na składowiskach odpadów i z roku na rok jest ich coraz więcej. Przykładowo, szacuje się, że składowisko odpadów w Dubaju zostanie zapełnione za co najmniej siedem lat, a każdego roku trafiają tam miliony metrów kwadratowych dywanów.
Ostatnie dane wskazują, że w Dubaju jest 9,2 mln m2 powierzchni biurowej, a w następnym roku powstanie kolejnych 1,6 mln m2. Po pewnym czasie konieczna będzie wymiana wykładzin dywanowych z tych biur.
Seria wykładzin o nazwie Desso EcoBase została wyprodukowana w nowej technologii, dzięki której możliwe jest oddzielenie przędzy i innych włókiem oraz tym samym wytwarzanie dwóch głównych strumieni materiałów nadających się do recyklingu.
Technologia umożliwia odzyskanie prawie wszystkich rodzajów używanych dywanów – z wyjątkiem tych, które zawierają PVC. Firma postawiła sobie za cel zebranie do 2020 r. 50 tys. ton pokonsumpcyjnych dywanów.
Eldorado dla rynku odpadów
Według najnowszego raportu zatytułowanego „No time to waste – global waste primer”, który opracował Bank of America Merrill Lynch, w najbliższych latach rynek odpadów może podwoić swoją wartość. Zmiana wynika z coraz większej urbanizacji, kończących się zasobów naturalnych oraz ustawodawstwa promującego recykling. Obecnie światowy rynek odpadów, na który składa się zagospodarowanie odpadów, zarządzanie odpadami komunalnymi i przemysłowymi, ich recykling czy przetwarzanie w energię, a także trend powstających opakowań zgodnych ze zrównoważonym rozwojem, jest wart 1 trylion dolarów rocznie.
Podwojenie wartości rynku może nastąpić w ciągu zaledwie siedmiu lat. Raport dowodzi, że dla przedsiębiorstw zajmujących się gospodarką odpadami perspektywy rynku są duże i stale się rozwijają, a obecnie tylko jedna czwarta z 11 mld ton odpadów zbieranych rocznie jest poddawana recyklingowi lub ponownie wykorzystywana. Ponadto 3,5 mld ludzi na świecie wciąż nie ma należytego dostępu do podstawowych usług związanych z gospodarką odpadami.
W raporcie zwraca się szczególną uwagę na rosnący rozwój klasy średniej w krajach rozwijających się, takich jak Chiny i Brazylia. W państwach tych ilość odpadów rośnie znacznie szybciej niż PKB, w dodatku przewiduje się, że do 2026 r. ta stopa urbanizacji zostanie podwojona w stosunku do poziomów z 2005 r.
Kolejnym argumentem wskazującym na dobre prognozy biznesowe dla tego rynku jest odchodzenie od gospodarowania odpadami w ramach usług publicznych.
Dać, żeby zebrać
Niemiecka Partia Zielonych zasugerowała, żeby konsumenci otrzymywali 10 euro za każdy oddany do recyklingu telefon. Zdaniem Zielonych, opłata, którą obciążeni byliby producenci, po pierwsze zachęci do oddawania starych komórek, a po drugie spowoduje, że wartość odzyskanych surowców będzie równoważna z opłatą, przez co byłoby to rentowne dla producentów. Politycy z tej partii wskazują, że w niemieckich szufladach leży o wiele więcej starych telefonów komórkowych niż wynosi populacja tego kraju, czyli prawie 82 mln urządzeń.
Singapur radzi sobie z e-odpadami
Pomimo że w Singapurze nie obowiązują żadne regulacje prawne dotyczące recyklingu e-odpadów, kraj ten – w porównaniu do innych azjatyckich państw – całkiem dobrze radzi sobie z gospodarką zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.
Jedną z przyczyn jest fakt, że jest to stosunkowo mały kraj, o wiele mniej zaludniony niż Chiny, Japonia czy Korea Południowa, więc ilość wytwarzanych e-odpadów jest nieporównywalnie mniejsza. Ponadto w Singapurze sprawnie działa rynek wtórny i recyklingu. Natomiast ze względu na ograniczoną powierzchnię kraj ten jest rzadko uwzględniany jako docelowe miejsce deponowania e-odpadów z krajów rozwiniętych, tak jak ma to miejsce w Chinach, Indonezji czy Malezji, gdzie przepisy są bardziej „liberalne”, przez co pozwalają na składowanie tego rodzaju odpadów.
W najbliższej przyszłości w Singapurze zostanie opracowany standard dotyczący najlepszych praktyk recyklingu e-odpadów. Współpraca pomiędzy Krajową Agencją Ochrony Środowiska, rządową agencją Spring Singapore oraz Infocomm Development Authority of Singapore rozpoczęła się już w 2010 r., a proponowane wytyczne są w końcowych fazach prac i prawdopodobnie ukażą się w połowie tego roku.
Recykling żarówek górą!
Według najnowszych danych, opublikowanych przez brytyjską Agencję Ochrony Środowiska (EPA), dotyczących systemu zbiórki oraz recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, w 2012 r. zebrano 35,73% e-odpadów, to jest blisko o 1% więcej niż rok wcześniej. Okazuje się, że spośród grup produktów najbardziej efektywna była zbiórka odpadów oświetleniowych, w której zanotowano 10-procentowy wzrost, z poziomem wynoszącym 39,5%.
Sukces ten upatruje się w zaangażowaniu wszystkich członków Recolight – organizacji zajmującej się zarządzaniem systemem zbierania i zagospodarowania tego rodzaju odpadów.
Kompozyty z palmy
Naukowcy z Qatar University's Centre for Advanced Materials (CAM) opracowali metodę produkcji tworzyw kompozytowych z odpadów wtórnych. W produkcji kompozytu wykorzystuje się materiały pochodzące z palm – mączkę drzewną oraz włókna z liści, czyli powszechnie występujące w tym kraju odpady. Otrzymane w ten sposób kompozyty mają lepsze właściwości, a ich produkcja jest tańsza niż tradycyjnymi metodami.
W pierwszym etapie, do włókien szklanych dodaje się mączkę drzewną, by poprawić właściwości mechaniczne. Następnie przygotowywane są recyklingowe kompozyty z użyciem włókien z liści palmowych, po czym do polimerów dodaje się mikę. Końcowy etap polega na analizie właściwości mechanicznych i termicznych oraz poziomu struktury polimeru.
Na podstawie stron internetowych allafrica.com, businessgreen.com, gulf-times.com, onlinekosten.de, recyclinginternational.com, resource.uk.com, th.emb-japan.go.jp, waste-management-world.com, zdnet.com opracowała Renata Hille.